Polska: obchody Narodowego Święta Niepodległości – 11. listopada

0
390
Fot. Materiały Szczecińskiej Agencji Artystycznej/infoludek.pl
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

W całej Polsce odbywają się uroczystości związane ze 103. rocznicą odzyskania niepodległości. W Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie została odprawiona uroczysta msza za Ojczyznę, w której uczestniczy para prezydencka.

Państwowe obchody Narodowego Święta Niepodległości rozpoczęły się po godzinie 8:00, gdy para prezydencka złożyła kwiaty przed pomnikami ojców niepodległości: Wincentego Witosa, Ignacego Jana Paderewskiego, Ignacego Daszyńskiego, Romana Dmowskiego, Wojciecha Korfantego i Józefa Piłsudskiego.

Następnie w Belwederze prezydent wręczył nominacje generalskie oficerom Wojska Polskiego i Straży Granicznej. Nominacje otrzymali miedzy innymi dowódcy podlaskiego, bieszczadzkiego, karpackiego i śląskiego oddziału Straży Granicznej. Andrzej Duda awansował też pięciu oficerów Wojska Polskiego, w tym dowódcę Wojsk Obrony Terytorialnej generała dywizji Wiesława Kukułę. Przy tej okazji prezydent odniósł się do sytuacji na granicy z Białorusią i podziękował służbom za pracę na wschodniej granicy. Powiedział, że po raz pierwszy na polskiej granicy zmagamy się z atakiem hybrydowym. Zaznaczył, że w obronie granicy uczestniczą nie tylko pogranicznicy, lecz także wojsko i policja, i podziękował wszystkim funkcjonariuszom za ich służbę. “Dziękuję za to, że te wszystkie działania są realizowane z takim poświęceniem. Dziękuję za to, że są realizowane sprawnie. Dziękuję za to, że są realizowane w taki sposób, w jaki powinny być realizowane – według wszystkich współczesnych wzorców działania służb mundurowych” – wyliczał prezydent. Wyraził jednocześnie nadzieję, że w krótkim czasie uda się doprowadzić do uspokojenia sytuacji i w pasie granicznym powróci normalność.

Przed rozpoczęciem mszy w Świątyni Opatrzności Bożej para prezydencka złożyła również kwiaty przy grobie ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego oraz wiązankę przy tablicy upamiętniającej ofiary katastrofy smoleńskiej z 10 kwietnia 2010 roku.

Premier, ministrowie i parlamentarzyści złożyli wieńce przed pomnikami ojców polskiej niepodległości. Politycy, w tym szef rządu Mateusz Morawiecki i wicepremier Jarosław Kaczyński, składali je kolejno przed warszawskimi monumentami: Wincentego Witosa, Ignacego Jana Paderewskiego, Ignacego Daszyńskiego, Romana Dmowskiego, Wojciecha Korfantego i Józefa Piłsudskiego. Wszystkie pomniki położone są w rejonie stołecznego Traktu Królewskiego. Pomnik Józefa Piłsudskiego, przed którym premier złożył ostatni wieniec, znajduje się przed Belwederem. Delegacja odwiedziła również plac Józefa Piłsudskiego, na którym złożyła kwiaty przed pomnikiem prezydenta Lecha Kaczyńskiego i pomnikiem ofiar katastrofy smoleńskiej.

Po mszy delegacja z parą prezydencką na czele uda się na plac Piłsudskiego, na którym w południe odbędzie się tradycyjna odprawa wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Tam prezydent ponownie zabierze głos. Ostatni punkt oficjalnych uroczystości to uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych w Pałacu Prezydenckim.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!