Polska: w Warszawie oddano hołd twórcom Polskiego Państwa Podziemnego

0
119
Fot. Andrzej Turczyn
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

W Warszawie oddano hołd twórcom Polskiego Państwa Podziemnego. 27 września 1939 roku powstała Służba Zwycięstwu Polski. Była to tajna organizacja niepodległościowa, która stała się zalążkiem Polskiego Państwa Podziemnego.
W 82. rocznicę utworzenia PPP przedstawiciele władz państwowych, parlamentu, samorządu oraz kombatanci oddali hołd twórcom konspiracyjnych struktur.

List do uczestników uroczystości skierował prezydent Andrzej Duda. W jego imieniu głos zabrał minister Andrzej Dera. Prezydent w liście podkreślił, że głównym celem konspiracji było osłabianie wroga. Państwo podziemne było fenomenem na skalę światową – mimo okupacji działało sądownictwo, władze wykonawcze, szkolnictwo i organizacje pomocowe.

O zasadach funkcjonowania podziemia w czasie wojny mówiła też pełniąca obowiązki prezesa Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Teresa Stanek. Weteranka walk o niepodległość podkreśliła, że struktury konspiracyjne dawały ludności poczucie względnego bezpieczeństwa mimo toczącej się wojny. Teresa Stanek zwróciła się z apelem do współczesnych pokoleń w kwestii oceny drugiej wojny światowej. Podkreśliła, że polskie władze i polskie wojsko nie uciekały we wrześniu 1939 roku z zajętej przez Niemców Polski. “To była nie ucieczka, ale forma szukania schronienia i próba dalszej walki mimo braku państwa” – powiedziała Teresa Stanek. Weteranka zwróciła się do współczesnych pokoleń o dbanie o przyszłość Polski. Przypomniała, że pomnik Państwa Podziemnego jest wykonany z granitu i tacy też byli twórcy działający w konspiracji. “Dzięki ich poświęceniu i walce możemy dziś spotykać się tu” – mówiła Teresa Stanek.

W końcu września 1939 roku w oblężonej Warszawie przystąpiono do tworzenia konspiracyjnej organizacji wojskowo-cywilnej pod nazwą Służba Zwycięstwu Polski. Za datę jej powstania przyjęto 27 września. Tego dnia obchodzimy Dzień Polskiego Państwa Podziemnego.

Polskie Państwo Podziemne było podległe pod Rząd RP na uchodźstwie. Struktury były podzielone na dwa piony: wojskowy i cywilny. Polskie Państwo Podziemne oficjalnie istniało do 1 lipca 1945 roku.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na alert@polskieradio.com tel. +1 773-588-6300

spotify-podcast-badge-blk-grn-165x40-copy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!