Polska: prezydent A. Duda odwołał J. Gowina

0
330
Gowin Porozumienie
Fot. Facebook: Porozumienie
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Prezydent Andrzej Duda na wniosek premiera Mateusza Morawieckiego odwołał z funkcji wicepremiera, ministra rozwoju, pracy i technologii Jarosława Gowina. Informację tę przekazał Informacyjnej Agencji Radiowej rzecznik prezydenta Błażej Spychalski. Po dymisji Jarosława Gowina obowiązki ministra rozwoju, pracy i technologi przejął premier Mateusz Morawiecki.

W związku z decyzją premiera Mateusza Morawieckiego Porozumienie opuściło koalicję rządową oraz klub parlamentarny PiS. Poinformowało o utworzeniu własnego koła. Ponadto czworo wiceministrów Porozumienia zrezygnowało z zajmowanych stanowisk.

Z funkcji wiceministra obrony narodowej zrezygnował Marcin Ociepa. 
“Podałem się do dymisji z funkcji wiceszefa MON, żeby udowodnić, że kwestia stanowisk pozostaje dla mnie wtórna względem interesu państwa” – napisał na Twitterze.

Marcin Ociepa odrzucił także doniesienia medialne, jakoby miał przejąć stanowisko ministra rozwoju, pracy i technologii. We wpisie przekonywał, że nikt z PiS nie rozmawiał z nim w tej sprawie.
Z kolei z resortu rozwoju, pracy i technologii odeszli Iwona Michałek, Andrzej Gut-Mostowy oraz Grzegorz Piechowiak.

“Dzisiaj trudno mi jednak wyobrazić sobie bycie w opozycji do Zjednoczonej Prawicy, przez wyborców której zostałem wybrany do Sejmu” – napisał na Twitterze Grzegorz Piechowiak.
Rzecznik rządu Piotr Müller zaznaczył na konferencji w Sejmie, że nie ma przekonania, iż Zjednoczona Prawica straciła większość parlamentarną. Wyraził nadzieję, że w ramach Zjednoczonej Prawicy oraz w ramach pozostałej części polskiego parlamentu znajdą się osoby, które będą popierały reformy zaproponowane przez rząd.

Wniosek do prezydenta o odwołanie Jarosława Gowina złożył wczoraj premier Mateusz Morawiecki. Rzecznik rządu Piotr Müller wyjaśniał na konferencji, że decyzja została podjęta “ze względu na słabe działania dotyczące ważnych i kluczowych ustaw dotyczących obniżenia podatków”.
Przypomniał również, że w maju liderzy Zjednoczonej Prawicy – w tym Jarosław Gowin – podpisali wspólnie założenia programowe Polskiego Ładu, który jest niezwykle ważny dla wyjścia z kryzysu związanego z epidemią oraz dla wprowadzenia sprawiedliwej polityki społecznej, gospodarczej i podatkowej.

Piotr Müller podkreślił, że premier podjął decyzję o dymisji Jarosława Gowina, biorąc pod uwagę “przede wszystkim brak wystarczających postępów nad kluczowymi projektami Polskiego Ładu, które należą do jego resortu”. W tym kontekście wymienił kredyty mieszkaniowe bez wkładu własnego i ułatwienia formalne w budowie domów.

“Premier podjął także decyzję, widząc, że działania wicepremiera Jarosława Gowina nie spełniają kryteriów konstruktywnej współpracy w rządzie oraz mając na uwadze wątpliwości, co do rzeczywistego poparcia posłów Porozumienia dla działań wicepremiera Jarosława Gowina” – zaznaczał rzecznik rządu.

Zapewnił jednocześnie o gotowości do współpracy z posłami Porozumienia przy realizacji Polskiego Ładu.

Wczoraj Jarosław Gowin, odnosząc się do decyzji premiera, powiedział, że Porozumienie nie zgadza się na przepisy, które – jego zdaniem – w rzeczywistości będą oznaczały podwyżki podatków. Zapowiedział też, że jego partia jest gotowa współpracować ze wszystkimi, którzy podzielają wartości umiarkowanie konserwatywne i są przywiązanymi do tradycji patriotycznej, chrześcijańskiej, jak również stawiają na niskie podatki i prywatną przedsiębiorczość.

Lider Porozumienia dodał, że do czasu kolejnych wyborów parlamentarnych będzie skupiał się na budowaniu alternatywy dla PiS – centroprawicy.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!