Polska liderem ws. pozwoleń na pobyt dla osób spoza UE

0
364
Polska granica imigranci
Fot. dorzeczy.pl/flickr

Polska jest liderem jeśli chodzi o liczbę przyjętych imigrantów zarobkowych spoza Unii Europejskiej, głównie Ukraińców. Najnowsze dane podał unijny urząd statystyczny Eurostat. 
W ubiegłym roku w całej Wspólnocie wydano prawie 3 miliony pozwoleń na pierwszy pobyt dla cudzoziemców przyjeżdżających w celach zarobkowych, rodzinnych, edukacyjnych i po międzynarodową ochronę. 

Liczba wydawanych pozwoleń w ubiegłym roku wzrosła w porównaniu z sytuacją sprzed dwóch lat o 6 procent. Polska wydawała jedną czwartą wszystkich pozwoleń na pobyt w Unii Europejskiej – 724 tysiące, następne były Niemcy – 460 tysięcy oraz Hiszpania 320 tysięcy. 

Jeśli porównać liczbę wydanych zezwoleń w przeliczeniu na tysiąc mieszkańców to na pierwszym miejscu jest Malta – 42, Cypr – 26, a na trzecim Polska, która wydała 19 pozwoleń na pobyt dla przybyszów spoza Unii na tysiąc swoich obywateli. 

Z zestawienia Eurostatu wynika ponadto, że Polska jest głównym krajem dla emigracji zarobkowej. Wydała ponad połowę wszystkich pozwoleń na pobyt z powodu zatrudnienia – w sumie 625 tysięcy – przede wszystkim Ukraińcom. Ponad pół miliona obywateli Ukrainy otrzymało zgodę na pobyt w naszym kraju. Z kolei Francja wydawała najwięcej pozwoleń na pobyt w celach edukacyjnych, a Niemcy z powodów rodzinnych. 

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na alert@polskieradio.com tel. +1 773-588-6300

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!