Polska: minister kultury nakazał wstrzymanie wypłat z Funduszu Wsparcia Kultury

0
453
Fundusz Wsparcia Kultury
Fot. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego/gov.pl
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński zdecydował o wstrzymaniu wypłat z Funduszu Wsparcia Kultury i ponownej weryfikacji listy jego beneficjentów. Decyzja ma związek z wątpliwościami, które pojawiły się wokół finansowania przekazanego artystom w ramach walki z gospodarczymi skutkami epidemii koronawirusa.

MKiDN wyjaśnia w oświadczeniu, że “rekompensaty za straty spowodowane pandemicznym zamknięciem instytucji i działalności gospodarczej w kulturze obejmują do 50 procent udokumentowanych strat – pomniejszonych o wcześniej otrzymane wsparcie antycovidowe – w okresie od marca do grudnia 2020 roku”. Pieniądze są więc rekompensatą dla artystów za niemal roczne wstrzymanie działalności i wspierają “ważny sektor polskiej gospodarki” w obliczu bankructwa.

Resort podkreśla, że działalność artystyczną zawieszono jako pierwszą, a zostanie przywrócona jako jedna z ostatnich. “Dzięki środkom z Funduszu Wsparcia Kultury, firmy i instytucje – a nie celebryci – będą mogły przetrwać także na początku przyszłego roku, do czasu pojawienia się szczepionki i odmrożenia gospodarki” – podkreśla Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Resort dodaje również, że dzięki Funduszowi ratuje tysiące miejsc pracy, a mechanizm jest pierwszym programem finansowym, którego celem jest wsparcie sektora kultury.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!