Poznaliśmy nominowanych do Polskich Nagród Filmowych Orły

0
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Poznaliśmy nominowanych do Polskich Nagród Filmowych Orły. W tym roku o Nagrody Polskiej Akademii Filmowej walczyły 72 filmy fabularne, w kategorii Najlepszy Dokument kandydowało 79 tytułów zaś w kategorii Najlepszy Filmowy Serial Fabularny – 15. 
Nominacje w kategorii Najlepszy Film otrzymały: “Boże Ciało” w reżyserii Jana Komasy, “Obywatel Jones” w reżyserii Agnieszki Holland, “Supernova” w reżyserii Bartosza Kruhlika, “Ikar. Legenda Mietka Kosza” w reżyserii Macieja Pieprzycy oraz “Pan T.” w reżyserii Marcina Krzyształowicza.

Prezydent Polskiej Akademii Filmowej Dariusz Jabłoński podkreśla, że choć są to bardzo różne filmy, ich wspólnym mianownikiem jest to, że są one zrealizowane na wysokimi poziomie. Tematami nominowanych w najważniejszej kategorii produkcji, są zarówno historia, muzyka, jak i trudne tematy społeczne, “łączy je to, że są dobrymi filmami” – podsumował Dariusz Jabłoński. 

Dwukrotny laureat Orłów, aktor Zbigniew Zamachowski, który brał udział w uroczystości przedstawienia laureatów podkreśla, że nominowane produkcje w kategorii Najlepszy Film, pokazują siłę polskiego kina. Ważne jest to, podkreśla aktor, “że te nominacje to wypadkowa głosów wielu osób, które czynnie zajmują się kinem, to nie jest kwestia plebiscytu publiczności, tu głosują ludzie, którzy robią kino , i którzy wiedzą na kogo i za co głosują”.

W tym roku o nominacje walczyło ponad 70 filmów fabularnych, Dariusz Jabłoński podkreśla, że to pokazuje rosnący potencjał polskiego kina. Przede wszystkim polskie filmy doceniają widzowie, którzy tłumnie chodzą na nie do kin, poza tym dzięki powstaniu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz Funduszowi Filmowemu, “polskie kino kwitnie w Polsce i za granicą, sukcesy Pawła Pawlikowskiego, Agnieszki Holland, Olgi Chajdas czy Małgorzaty Szumowskiej potwierdzają, że mamy świetnych filmowców, mamy tematy i umiemy robić filmy” – mówi Dariusz Jabłoński.

W tym roku decyzją członków ponad 700 osobowej Polskiej Akademii Filmowej liczba nominacji do Orłów w każdej z kategorii została zwiększona z trzech do pięciu. Nagrody zostaną przyznane w 20 kategoriach, nazwiska laureatów poznamy 2 marca.
Pełną listę nominowanych do Orłów można znaleźć na stronie pnf.pl

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!