Polska: rzecznik rządu o spotkaniu Grupy Wyszehradzkiej

0

Rzecznik rządu Piotr Müller powiedział, że ważnym elementem wczorajszego spotkania przywódców Grupy Wyszehradzkiej była migracja. W szczycie wziął też udział kanclerz Austrii Sebastian Kurz.

Piotr Müller w Programie I Polskiego Radia wyjaśnił, że w kwestii polityki migracyjnej Austria jest sojusznikiem państw Grupy Wyszehradzkiej.

“Znowu pojawiają się pomysły na poziomie Unii Europejskiej, żeby budżet uzależnić od realizacji kwot dotyczących migrantów. W związku z tym to jest niebezpieczna furtka, która przy okazji tej dyskusji o praworządności pojawia się w ramach UE, bo to jest otwarcie puszki pandory, bo jeżeli teraz uzależnimy to od kwestii praworządności nieokreślonej w sposób jednoznaczny, czyli znowu dajemy instrument polityczny, później może od kwot uchodźców, którzy zostaną przyjęci, później może od konkretnych rozwiązań legislacyjnych. Ten krok za krokiem może być realizowany, w związku z tym my jesteśmy przeciwko wprowadzaniu kryteriów dotyczących dostępu do środków unijnych, one są elementem traktatowym” – wyjaśnił.

Rzecznik rządu odniósł się także do publikacji medialnych, według których we Francji trwają “wzmożone kontrole” polskich przedsiębiorstw. Według “Rzeczpospolitej” francuscy GFinspektorzy pracy dostali od władz polecenie, by porzucić inne zajęcia i skupić się na kontrolowaniu firm z Europy Środkowo-Wschodniej, w tym z Polski. Piotr Müller uznał, że gdyby te doniesienia okazały się prawdziwe, byłoby to złamaniem unijnych traktatów. Dodał, że temat swobody handlu i swobody usług został wczoraj podjęty przez szefów rządów państw Grupy Wyszehradzkiej.

“Bo to jest jedno z zachowań protekcjonistycznych krajów zachodnich, które obawiają się konkurencji polskich firm i wprowadzają przepisy prawa, które np. w sprawach transportowych ograniczają de facto konkurencję. Na szczęście Grupa Wyszehradzka ma wspólne stanowisko i też w tym zakresie będziemy działać, bo to jest, oprócz budżetu na kolejne lata UE, oprócz polityki klimatycznej, jeden z najważniejszych punktów dyskusji” – podkreślił rzecznik.

Politycy podczas spotkania Grupy, które odbyło się w Pradze, podjęli także tematy wieloletniego budżetu Unii Europejskiej, polityki energetycznej, przyszłego rozszerzenia Wspólnoty oraz tzw. Zielonego Ładu. W stolicy Czech uczczono też pamięć Jana Palacha – studenta, który 51 lat temu podpalił się w proteście przeciwko inwazji wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację. Politycy złożyli kwiaty pod pomnikiem, który upamiętnia to wydarzenie.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!