O. Scholz za drastyczną podwyżką płacy minimalnej

0
Scholz
Fot. aa.com.tr
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Piętnaście euro za godzinę – tyle powinna wynosić płaca minimalna w Niemczech według kanclerza Olafa Scholza. Obecnie najmniej zarabiający dostają niespełna dwanaście i pół euro.

Najpierw czternaście euro, a docelowo piętnaście. Wskazana przez kanclerza Niemiec w wywiadzie dla tygodnika „Stern” docelowa stawka oznaczałaby podwyżkę o ponad dwadzieścia procent. Olaf Scholz nie wskazał terminu podwyżki, ale już poruszył przedsiębiorców. Prezes Związku Pracodawców przewidział niedawno taki ruch polityka SPD i już wtedy mówił, że będzie to złamanie danego słowa.

Jedną z pierwszych decyzji rządu Olafa Scholza było wprowadzenie płacy minimalnej w wysokości dwunastu euro za godzinę w miejsce wcześniejszych niespełna 10 i pół euro. Szef rządu obiecał wtedy, że to jednorazowy znaczny ruch w górę i odtąd płaca minimalna znów będzie rosła w tempie wynikającym z ustaleń ze związkami zawodowymi i pracodawcami. Obecnie wynosi 12,41 euro, w przyszłym roku będzie to 12,82 euro.

Termin ogłoszenia kanclerskiego pomysłu znacznej podwyżki może wynikać z nadchodzących wyborów do parlamentów: Europejskiego i trzech lokalnych w Niemczech. SPD lekko poprawiła ostatnio swoje notowania, ale nadal jest daleka od powrotu do popularności z 2021 roku, kiedy wygrała wybory do Bundestagu.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!