Dzień Europy i miesiąc do wyborów do PE

0
Fot. globsec
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Dziś Dzień Europy. Mija 74. rocznica ogłoszenia deklaracji Roberta Schumana, uznawanej za początek integracji europejskiej. Z tej okazji główne zabytki na terenie Unii Europejskiej zostają podświetlone. Jest to też wezwanie do głosowania za miesiąc w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Wybory w unijnych krajach odbędą się od 6 do 9 czerwca, ale obywatele większości państw, w tym Polski, pójdą do urn ostatniego dnia, w niedzielę. 

9 maja 1950 roku ówczesny minister spraw zagranicznych Francji Robert Schuman wypowiedział te słowa – „Europa nie powstanie od razu, ani według jednego planu. Będzie powstała przez konkretne realizacje i osiągnięcia budujące rzeczywistą solidarność”. Schuman podjął się realizacji pomysłu Jeana Moneta dotyczącego integracji zachodnioeuropejskiego przemysłu ciężkiego, co kilka lat po wojnie miało szczególne znaczenie. Niecały rok później został podpisany traktat ustanawiający Europejską Wspólnotę Węgla i Stali, w 1957 roku Traktaty Rzymskie, od których rozpoczęła się budowa wspólnoty europejskiej. Podpisy pod dokumentem złożyli wtedy przedstawiciele Belgii, Holandii, Luksemburga, Francji, Niemiec i Włoch.

Później zacieśniano współpracę gospodarczą, powstała unia celna i jednolity rynek. W latach 90-tych rozpoczęły się prace nad utworzeniem wspólnej waluty zakończone w 2002 roku wejściem euro do obiegu. Natomiast integracja polityczna nie postępowała tak szybko i nadal w wielu krajach jest przyjmowana sceptycznie. Dziś, w 74.rocznicę ogłoszenia deklaracji Schumana, podświetlone zostaną między innymi Pałac Kultury w Warszawie, Grand Place w Brukseli, Łuk Triumfalny w Paryżu, czy Koloseum w Rzymie.

Wyświetlona będzie flaga europejska, lub hasło tegorocznej kampanii wyborczej do Parlamentu Europejskiego – „Wykorzystaj swój głos. W przeciwnym razie inni zadecydują za Ciebie”. 

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!