Francja zaprosi rosyjską delegację na obchody 80. rocznicy D-Day

0
Fot. France 24
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Francja zaprosi rosyjską delegację na obchody 80. rocznicy D-Day, czyli lądowania aliantów w Normandii podczas drugiej wojny światowej. W uroczystościach zaplanowanych na 6 czerwca mają uczestniczyć liderzy wielu państw, między innymi Stanów Zjednoczonych. Zaproszenia nie otrzyma jednak prezydent Federacji Rosyjskiej Władimir Putin – poinformowali organizatorzy obchodów. 

Organizacja Mission Libération, która od lat jest gospodarzem normandzkich uroczystości, poinformowała, że Władimir Putin nie zostanie zaproszony ze względu na rosyjską ofensywą na Ukrainie.

“Rosja zostanie jednak zaproszona, aby uhonorować wagę zaangażowania i poświęcenia narodu radzieckiego, a także jej wkład w zwycięstwo w 1945 roku” – wyjaśniają w komunikacie organizatorzy uroczystości. 

Decyzja w tej sprawie miała zapaść w Pałacu Elizejskim. Prezydent Emmanuel Macron miał zgodzić się na zaproszenie do Normandii delegacji rosyjskich dyplomatów – informują francuskie media.

Władimir Putin ostatni raz uczestniczył w obchodach D-Day w 2014 roku – kilka miesięcy po aneksji Krymu. Podczas uroczystości Rosjanie, Ukraińcy, Niemcy i Francuzi podjęli rozmowy w sprawie rozwiązania kryzysu w formacie zwanym później “normandzkim”.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!