Brytyjski premier w Izraelu – stoimy u waszego boku

0
Fot. The Times of Israel
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

“Stoimy u waszego boku” – taka deklaracja padła z ust brytyjskiego premiera podczas wizyty w Izraelu. Po spotkaniu z premierem Benjaminem Netanjahu politycy mówili o solidarności w walce z Hamasem.

Izraelski premier porównywał sytuację swego kraju z sytuacją Brytyjczyków podczas II Wojny Światowej. “80 lat temu cywilizowany świat stał przy waszym boku podczas waszej najczarniejszej godziny. Dziś to nasza najczarniejsza godzina. I najczarniejsza godzina świata. Musimy być razem” – apelował.

“Najczarniejsza godzina” to nawiązanie do określenia używanego przez Brytyjczyków do opisania pierwszych, trudnych lat II wojny: ewakuacja Dunkierki, intensywne bombardowania, Bitwa o Anglię, osamotnienie na arenie międzynarodowej. Często błędnie zakłada się, że to fraza użyta przez Winstona Churchila.

Premier Sunak podkreślał solidarność z Tel Awiwem i podchwycił metaforę szefa rządu Izraela. “Cóż, mogę powiedzieć z dumą – stoję tu w najczarniejszej godzinie Izraela. Jako twój przyjaciel. Solidaryzujemy się z tobą i twoimi ludźmi. Chcemy, byście zwyciężyli” – zadeklarował.
Podkreślał jednocześnie, że ofiary są po obu stronach.

“Opłakujemy stratę każdego niewinnego życia. Cywilów każdej narodowości i wyznania. Palestyńczycy to także ofiary Hamasu” – mówił szef brytyjskiego rządu, przywołując tragedię zbombardowanego szpitala w strefie Gazy. Izrael i Palestyńczycy obwiniają się o to wzajemnie, Amerykanie mówią, że wiele wskazuje na to, iż do tragedii doprowadziła rakieta palestyńska. Brytyjczycy są ostrożniejsi i unikają podobnych deklaracji.

Brytyjczycy usiłują pomóc w rozładowaniu napięcia w regionie i zorganizowania pomocy humanitarnej dla mieszkańców Gazy. Dziś premier będzie też w Arabii Saudyjskiej. Szef dyplomacji James Cleverly jest w Egipcie.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!