Petr Fiala: USA pokazują, że mają świadomość zagrożeń na wschodniej flance NATO

0
Fiala
Fot. trend.sk
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Wzmocnienie obecności Sojuszu Północnoatlantyckiego na jego wschodniej granicy jest naszym wspólnym interesem – powiedział przed wylotem do Polski premier Czech Petr Fiala. W Warszawie przedstawiciele Bukareszteńskiej Dziewiątki, którą tworzą państwa wschodniego skrzydła NATO, spotkają się z amerykańskim prezydentem Joe Bidenem.

Szef czeskiego rządu podkreślił, że istotny jest sam fakt spotkania Bukareszteńskiej Dziewiątki z prezydentem Stanów Zjednoczonych. „To ważny sygnał współpracy północnoatlantyckiej. Stany Zjednoczone pokazują w ten sposób, że mają świadomość zagrożeń, na które są wystawione przede wszystkim państwa tworzące wschodnie skrzydło NATO i że chcą uczestniczyć we wzmacnianiu ich bezpieczeństwa” – powiedział Petr Fiala.

Petr Fiala dodał, że podczas spotkania z Joe Bidenem będzie chciał podkreślić rolę Czech w pomocy dla Ukrainy. Spodziewa się też dyskusji na temat wsparcia udzielanego przez Stany Zjednoczone krajom Bukareszteńskiej Dziewiątki. W ubiegłym tygodniu Waszyngton ogłosił kolejny pakiet pomocy finansowej na modernizację czeskiej armii o wartości 200 milionów dolarów.

W Warszawie premier Czech odbędzie także bilateralne spotkanie z premierem Mateuszem Morawieckim. Rozmowa ma dotyczyć pomocy dla Ukrainy oraz polsko-czeskiej współpracy w dziedzinach energetyki i transportu.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!