Czechy: rząd wprowadza rekompensaty za energię dla przemysłu

0
Fot. Expats.cz
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Czeski rząd zdecydował o rekompensatach za energię elektryczną i gaz dla przemysłu. Pomoc obejmie około ośmiu tysięcy firm – między innymi z branży przetwórczej, wydobywczej i rolniczej – które dotykają w ostatnich miesiącach rekordowo wysokie ceny energii.
Firmy, które są dużymi odbiorcami energii, będą mogły uzyskać pomoc z budżetu państwa od listopada. Rząd planuje przeznaczyć na ten cel 30 miliardów koron, w przeliczeniu około 5 miliardów 800 milionów złotych.

Kolejnych 30 miliardów koron ma być przeznaczonych na pomoc dla małych i średnich firm, niezależnie od ich zużycia energii. Ta forma wsparcia wymaga jednak przyjęcia przez kraje Unii rozwiązań zaproponowanych dziś przez Komisję Europejską.

W poniedziałek gabinet Petra Fiali przyjął projekt nowelizacji ustawy energetycznej, która wprowadza maksymalne ceny na energię elektryczną i gaz dla indywidualnych odbiorców – gospodarstw domowych, a także małych i średnich przedsiębiorstw. Projekt musi jeszcze przyjąć parlament.

Do końca roku w Czechach obowiązywać będzie też tak zwana taryfa oszczędnościowa oparta na państwowych dopłatach do rachunków. Według ministra przemysłu Jozefa Sikeli, przeciętne gospodarstwo domowe zaoszczędzi dzięki taryfie 4 tysiące koron, czyli niespełna 800 złotych.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!