Szwecja – pat po wyborach

0
102
Szwecja wybory
Fot. local.se
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Powyborczy pat w Szwecji. Po przeliczeniu większości oddanych wczoraj głosów nadal nie jest jasne, który wygrał wybory parlamentarne. Na ostateczne wyniki w kraju, który wkrótce ma wstąpić do NATO, trzeba będzie czekać co najmniej do środy.

Powyborcza radość rządzącej Szwecją lewicowej koalicji okazała się na razie przedwczesna. Sondaże po zamknięciu lokali wyborczej dawały premier Magdalenie Andersson i jej sojusznikom 0,6 punktów przewagi nad prawicową koalicją, pod wodzą uważanych za skrajną prawicę Szwedzkich Demokratów. Gdy jednak przeliczono 94 procent głosów, to właśnie prawica wyszła na prowadzenie.

Prawica ma obecnie zaledwie jedno miejsce w parlamencie więcej niż potrzeba do większości. Dlatego politycy wstrzymali się z gratulacjami i czekają na ostateczne wyniki, a te spodziewane są w środę.

Szwedzi szli do wyborów w ważnym dla kraju momencie. “To są niepewne czasy. Od sześciu miesięcy Rosja prowadzi brutalną agresję na Ukrainie, a działania Putina są wymierzone we wszystkich Europejczyków” – mówiła w czasie wyborczego wieczoru szwedzka premier Magdalena Andersson. Szwecja ma w związku z tym wkrótce wstąpić do NATO.

Frekwencja we wczorajszych wyborach wyniosła 80 procent. Oznacza to, że proporcjonalnie w Szwecji do urn poszło znacznie więcej mieszkańców niż w wielu innych krajach Europy.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!