Francja: premier E. Borne powołała zespół kryzysowy w związku z historyczną suszą

0
58
Borne
Fot. linternaute.com
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Premier Francji Elisabeth Borne ogłosiła, że powołała rządowy zespół kryzysowy w związku z historyczną suszą w kraju. Spodziewane są nowe restrykcje w korzystaniu z wody. Władze podkreślają, że spowodowana falami upałów susza jest bezprecedensowa i że może pogorszyć się w przyszłych tygodniach.

Biuro francuskiej premier poinformowało, że zespół kryzysowy będzie monitorował sytuację w najbardziej dotkniętych przez suszę regionach i zorganizuje dostawy wody. Rządowy zespół ma też podejmować decyzje o nowych restrykcjach i przygotować wsparcie dla sektorów rolnictwa, transportu i energetyki.

Władze podkreślają, że susza może potrwać jeszcze dwa tygodnie, a nawet się pogłębić. W przyszłym tygodniu spodziewana jest bowiem czwarta fala upałów w ciągu tego lata. Trzecia jeszcze się nie skończyła. “Susza, której doświadczamy w całej Francji metropolitalnej, jest historyczna” – napisała w mediach społecznościowych premier Elisabeth Borne.

Od kilku dni w niemal całym kraju obowiązują restrykcje dotyczące podlewania ogródków, parków i stadionów oraz wypełniania basenów. W 62 z 96 departamentów ogłoszono najwyższy poziom alarmowy. W niektórych miejscowościach zużycie wody ograniczono jedynie do podstawowych potrzeb życiowych ludności. 

Na początku tygodnia francuskie służby meteorologiczne ogłosiły, że miniony lipiec był drugim najsuchszym miesiącem w historii pomiarów we Francji, czyli od ponad 60 lat.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!