Wybory następcy B. Johnsona – wyborcy dostają od dziś karty do głosowania

0
352
Sunak
Fot. CNBC
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Liz Truss czy Rishi Sunak? Te nazwiska widnieją na kartach wyborczych, które od dziś wysyłane są do ludzi, którzy zdecydują, kto będzie następcą Borisa Johnsona i nowym premierem.

Do skrzynek pocztowych może zaglądać około 160 000 tysięcy członków Partii Konserwatywnej w całym Królestwie. Według. sondaży to szefowa MSZ jest faworytką. Obiecuje natychmiastowe obniżki podatków, które rozruszać mają gospodarkę i pomóc przedsiębiorcom. Zdobywa sympatię wizerunkiem: niewygładzonym, ale – według zwolenników- autentycznym. Prezentuje się jako polityk zdecydowany, podkreśla cały czas, że do działania przejdzie od razu po objęciu stanowiska.

Rishi Sunak pozostaje daleko w tyle. Przekonuje, że obniżki muszą poczekać, aż kraj upora się z inflacją, bo inaczej tylko ją napędzi. “Rok temu w pandemii Rishi Sunak był Świętym Mikołajem. Teraz jest postrzegany jako Scrooge” – powiedział Sky News Peter Kellner, specjalista od sondaży, nawiązując do dickensowskiej “Opowieści wigilinej”. Większość brytyjskich ekonomistów zgadza się, że cięcie podatków dziś to ryzyko.

Wśród części członków Partii Konserwatywnej niechęć budzi to, co postrzegają jako polityczną zdradę odchodzącego premiera. To odejście Rishiego Sunaka było decydującego dla upadku Borisa Johnsona.

Teraz Rishi Sunak próbuje nadrobić dystans. Deklaruje obniżkę podatku dochodowego o 4 punkty procentowe, ale przed końcem następnej kadencji parlamentu. Teoretycznie to perspektywa nawet siedmiu lat.

Do końca wyścigu jeszcze prawie pięć tygodni. Wielu badanych wciąż jest niezdecydowanych. Weekendowy sondaż przeprowadzony wśród konserwatywnych radnych w całym kraju wskazuje tylko na minimalną przewagę Liz Truss. Według sondaży wśród elektoratu w całym kraju, a więc nie tylko wśród konserwatystów, Rishi Sunak cieszy się większą popularnością niż Liz Truss. Oboje jednak przegrywają dziś z lewicą.

Zwycięzcę poznamy 5 września.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!