Finlandia: Prezydent i premier chcą szybkiego wniosku o członkostwo w NATO

0
Fot. Helsinki Times
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

We wspólnym oświadczeniu prezydent Finlandii Sauli Niinisto i premier tego kraju Sanna Marin powiedzieli, że Finlandia powinna jak najszybciej złożyć wniosek o przyjęcie do NATO. Dążenie tego kraju do członkostwa w Sojuszu to skutek agresywnej polityki Rosji i inwazji na Ukrainę.

“Finlandia musi bez zwłoki złożyć wniosek o członkostwo w NATO. Mamy nadzieję, że kroki w tej kwestii zostaną podjęte w ciągu najbliższych dni” – czytamy we wspólnym oświadczeniu fińskich przywódców.

Wniosek Finlandii o wstąpienie do NATO może skłonić również neutralną Szwecję do podobnego kroku. W najbliższą niedzielę rządzący w Szwecji socjaldemokraci mają podjąć ostateczną decyzję, czy kraj ten będzie się ubiegał o członkostwo w NATO.
Do tej pory Finlandia zachowywała neutralność i odmawiała wstąpienia do Sojuszu Północnoatlantyckiego chcąc utrzymać dobre stosunki z Rosją. 

Po rosyjskiej agresji na Ukrainę w Finlandii nastąpił znaczący zwrot polityczny, a opinia publiczna zdecydowanie popiera członkostwo w NATO. Za taką decyzją opowiada się 76 procent Finów, a zaledwie 12 procent jest przeciwnych. Przed wojną na Ukrainie poparcie dla wstąpienia do Sojuszu wyrażała jedynie jedna czwarta obywateli Finlandii.

Sekretarz Generalny NATO Jens Stoltenberg zapowiedział wcześniej, że możliwe jest uruchomienie szybkiej ścieżki przyjęcia Finlandii i Szwecji do Sojuszu.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!