Komisja Europejska: kolejne propozycje sankcji wobec Rosji

0
199
Fot. Perlid
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen ogłosiła propozycje kolejnych sankcji wobec Rosji w odpowiedzi na masakrę ludności cywilnej w podkijowskiej Buczy. Ostateczną decyzję co do sankcji podejmą państwa członkowskie, a wymagana jest jednomyślność. Jutro piątym pakietem sankcyjnym zajmą się ambasadorowie unijnych krajów.

Potwierdziły się informacje między innymi o proponowanym embargu na import węgla, oraz sankcjach w sektorze morskim i drogowym.  

Szefowa Komisji poinformowała, że embargo na import węgla z Rosji będzie o wartości 4 miliardów euro rocznie. Kolejne sankcje dotyczą sektora finansowego.

“Wprowadzimy zakaz transakcji z czterema rosyjskimi bankami, które stanowią 23 procent udziału w rynku. To jeszcze bardziej osłabi rosyjski system finansowy” – powiedziała Ursula von der Leyen.

Ponadto rosyjskie statki i te obsługiwane przez Rosję nie będą mogły zawijać do europejskich portów. Jest też propozycja objęcia sankcjami przewoźników drogowych z Rosji i Białorusi.

“To znacznie zmniejszy możliwości pozyskiwania towarów dla rosyjskiego przemysłu” – podkreśliła przewodnicząca Komisji.
Poinformowała też o kolejnych ograniczeniach w imporcie o wartości 5,5 miliard euro od drewna po cement i od owoców morza po alkohol. Będą też kolejne zakazy eksportu o wartości 10 miliardów euro, a chodzi między innymi o komputery kwantowe i zaawansowane półprzewodniki, oraz sprzęt transportowy i maszyny. 

Komisja proponuje również zakaz udziału rosyjskich spółek w zamówieniach publicznych w unijnych krajach i wyłączenie wsparcia finansowego dla rosyjskich organów publicznych.

“Europejskie pieniądze podatników nie powinny trafiać do Rosji w żadnej formie” – podkreśliła Ursula von der Leyen. 
W propozycjach Komisji nie ma embarga na import ropy i gazu z Rosji, o co zabiega Polska wraz z krajami bałtyckimi. Przewodnicząca Komisji nie wykluczyła w przyszłości sankcji obejmujących ropę. 

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!