USA: były szef kontrwywiadu FBI aresztowany w Nowym Jorku, miał powiązania z rosyjskim oligarchą

0
204
Fot. NYPost
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Jak wynika z komunikatu Departamentu Sprawiedliwości USA, amerykańskie służby zatrzymały byłego szefa biura kontrwywiadu FBI w Nowym Jorku. Charles McGonigal, został w sobotę aresztowany w związku z zarzutami prania brudnych pieniędzy i łamania sankcji przeciwko Rosji. Były urzędnik Federalnego Biura Śledczego miał pracować na rzecz rosyjskiego oligarchy Olega Deripaski, prowadząc w 2021 roku prywatne śledztwo w sprawie rywalizującego z nim innego rosyjskiego oligarchy. Wcześniej McGonigal miał też działać na rzecz usunięcia Deripaski z listy sankcyjnej.

Choć praca dla Deripaski miała miejsce już po przejściu na emeryturę, były funkcjonariusz został też oskarżony w osobnej sprawie o przestępstwa popełnione w czasie swojej pracy jako szef wydziału kontrwywiadu w nowojorskim biurze FBI. Miał wówczas ukrywać przed służbą swoje relacje z byłym przedstawicielem obcego wywiadu i biznesmenem, od którego otrzymał 250 tysięcy dolarów. 

McGonigal pracował w FBI od 1996 roku, zajmując się m.in. rosyjską przestępczością zorganizowaną oraz działalnością rosyjskich służb.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!