Wstępne wyniki najważniejszych wyścigów w stanie Illinois

Oprócz wczorajszych wyborów na prezydenta Stanów Zjednoczonych, w wielu stanach USA walczono o wiele stanowisk w federalnych i stanowych legislaturach. 

W naszym stanie w najciekawszych zmaganiach wyborcy uznali, że praca Toma Kilbride’a na stanowisku sędziego Sądu Najwyższego Illinois nie była satysfakcjonująca. Sędzia nie uzyskał wymaganych 60 procent poparcia (ok. 56,4) i zadecydował, że odchodzi z zajmowanego stanowiska. W związku z tym jego następca zostanie nominowany na okres 2 lat. W wyborach 2022 roku dojdzie do potyczki pomiędzy kandydatami nominowanymi z ramienia partii republikańskiej i demokratycznej. Na tę chwilę, wszystkie sprawy skierowane do Sądu Najwyższego Illinois będą rozpatrywane w składzie 6-osobowym. 

O kolejną kadencję w Senacie Stanów Zjednoczonych walczył Demokrata Dick Durbin. Jego przeciwnikami byli: były szeryf powiatu Lake Mark Curran, niezależny kandydat, multimilioner, Willie Wilson, Libertarianin Danny Malouf i David Black z Partii Zielonych. Wygrał z przewagą około 11 procent głosów Dick Durbin.

We wtorek rozstrzygnięto także losy wszystkich 18 miejsc w Izbie Reprezentantów USA zajmowanych przez przedstawicieli llinois. 12 miejsc wywalczyli Demokraci, a 6 Republikanie.

Najbardziej zacięta rywalizacja miała miejsce w Dystryktach Kongresowych 6 i 14, gdzie zwyciężyli odpowiednio: Demokrata Sean Casten wygrywając z Republikanką Jeanne Ives i Republikanin, stanowy Senator, Jim Oberweis, który pokonał różnicą zaledwie 895 głosów Demokratkę Lauren Underwood. W tym ostatnim przypadku na ostateczne potwierdzenie wyników trzeba będzie jeszcze poczekać.

W 13 Dystrykcie Kongresowym, w rewanżowym pojedynku za wybory z 2018 roku, Republikanin Rodney Davis pokonał przedstawicielkę partii demokratycznej Betsy Dirksen Londrigan. 2 lata temu Davis wygrał różnicą zaledwie 2,058 głosów. W tym roku przewaga była bardziej zdecydowana i wyniosła ponad 28 tysięcy głosów. 

Wyborcy w Illinois decydowali wczoraj także o obsadzeniu 118 miejsc w stanowej Izbie Reprezentantów, 22 w stanowym Senacie i zatwierdzeniu propozycji poprawki do Konstytucji Illinois przedstawionej przez Gubernatora J.B. Pritzkera, dotyczącej zmiany formy pobierania podatku od dochodów ze stałego na progresywny. W tej ostatniej, bardzo ważnej kwestii, mieszkańcy Illinois opowiedzieli się za pozostaniem przy stałym podatku od dochodu. Za wprowadzeniem poprawki do Konstytucji Illinois przedstawionej przez Gubernatora J.B. Pritzkera głosowało 45 procent wyborców, a przeciw było 55 procent. Do zmiany prawa o podatku dochodowym wymagane było 60 procent głosów.  

W powiecie Cook najwięcej uwagi poświęcano we wtorek staraniom Kim Foxx o pozostaniu na stanowisku prokuratora stanowego. Rywalem Demokratki był Republikanin Pat O’Brien. Wygrała Foxx rożnicą 14 procent głosów. 

W kilku miastach na przedmieściach Chicago przeprowadzono referenda w sprawie legalizacji sprzedaży marihuany rekreacyjnej. Za możliwością otwarcia sklepów sprzedających konopie indyjskie opowiedzieli się mieszkańcy Batavii, Glen Ellyn, Elk Grove Village, Mount Prospect, Wilmette i Park Ridge. Przeciwni sprzedaży marihuany rekreacyjnej byli natomiast mieszkańcy Western Springs.

Dwa miasta na przedmieściach Calumet City i Orland Park zadecydowały o wprowadzeniu limitu kadencji sprawowanych przez swoich burmistrzów, a w Lake Zurich podwyższono miejski podatek od sprzedaży.

Po wtorkowych wyborach przewagę w Senacie USA utrzymają Republikanie, a w Izbie Reprezentantów Demokraci. 

Related Posts

Na mecze Chicago Bears do Indiany? Senat przedstawił projekt ustawy

W czwartek w Senacie stanu Indiana przedstawiono projekt ustawy, który ma ustanowić mechanizmy finansowania budowy nowego stadionu dla drużyny Chicago Bears. Projekt Senate Bill 27 (SB27), autorstwa senatorów stanowych Ryana Mishlera oraz Chrisa Gartena, zakłada utworzenie „Northwest Indiana Stadium Authority” — instytucji odpowiedzialnej za nabywanie i finansowanie określonych obiektów — oraz określa jej uprawnienia i obowiązki. Po przedstawieniu projektu ustawy w czwartek Chicago Bears wydali następujące oświadczenie: „Ustawodawstwo zaprezentowane przez stan Indiana stanowi istotny kamień milowy w naszych rozmowach dotyczących potencjalnej inwestycji stadionowej w regionie północno-zachodniej Indiany w aglomeracji chicagowskiej. Doceniamy przywództwo i gotowość do działania ze strony gubernatora Brauna oraz ustawodawców Indiany w tworzeniu ram, które pozwalają konstruktywnie kontynuować te rozmowy.”— Chicago Bears Wprowadzenie projektu SB27 następuje po tym, jak władze klubu oraz politycy z Indiany poczynili postępy w kierunku uznania północno-zachodniej części stanu za realną lokalizację nowego stadionu. Stało się to po impasie w Arlington Heights, który skłonił Bears do ponownego rozważenia alternatywnych opcji. W poniedziałek Bears wysłali ankietę do posiadaczy karnetów sezonowych, badając ich zainteresowanie potencjalnym nowym stadionem w północno-zachodniej Indianie. Źródło potwierdziło stacji WGN-TV, że komisarz NFL Roger Goodell przebywał w rejonie Chicago w miniony weekend i odwiedził kilka potencjalnych lokalizacji nowego stadionu Bears — w tym Arlington Heights oraz kilka miejsc w północno-zachodniej Indianie. W grudniu gubernator Indiany Mike Braun publicznie zadeklarował swoje poparcie dla budowy nowego stadionu Bears w północno-zachodniej części stanu. „Chicago Bears dostrzegają przyjazny dla biznesu klimat Indiany i jestem gotów współpracować z nimi przy budowie nowego stadionu w północno-zachodniej Indianie” — powiedział Braun 17 grudnia 2025 roku.„Ten krok przyniesie znaczący impuls gospodarczy, stworzy miejsca pracy i sprowadzi kolejną czołową franczyzę NFL do stanu Hoosier. Zróbmy to.” Jeśli SB27 zostanie podpisany i wejdzie w życie, dołączy do Indiana House Bill 1292 — ustawy przyjętej w kwietniu 2025 roku — której celem jest przyciągnięcie profesjonalnej drużyny sportowej do północno-zachodniej Indiany. Zapisy IHB1292 przewidują powołanie „komisji ds. rozwoju sportu zawodowego”, upoważnionej do analizowania różnych planów i rekomendacji dotyczących pozyskania profesjonalnej franczyzy sportowej dla tego regionu. WGN-TV

Read more

IL: emerytowana nauczycielka wygrała 250 tys. dolarów w loterii

Kobieta z południowego Illinois wygrała dużą sumę dzięki przypadkowemu zakupowi w iLottery. Holly z Johnston City wygrała 250 000 dolarów w loterii FastPlay w Illinois Lottery za 20 dolarów w grze Magnificent Multiplier. Szczęśliwa graczka powiedziała, że kupiła zwycięski los przez pomyłkę. „Chciałam kupić kupon Booming Bucks za 2 dolary” — powiedziała ze śmiechem. „Oglądałam film i przypadkowo wybrałam kupon za 20 dolarów” — wyznała Holly. „O nie! Nie chciałam wydawać aż tyle” – pomyślała zaraz po zakupie Emerytowana nauczycielka planuje z wygranej zbudować nowy dom dla rodziny i kupić małe pianino, aby móc dalej realizować swoją pasję do muzyki. Aby uzyskać więcej informacji lub kupić kupony online, odwiedź stronę IllinoisLottery.com.

Read more

Leave a Reply