Wstępne wyniki najważniejszych wyścigów w stanie Illinois

0
880
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Oprócz wczorajszych wyborów na prezydenta Stanów Zjednoczonych, w wielu stanach USA walczono o wiele stanowisk w federalnych i stanowych legislaturach. 

W naszym stanie w najciekawszych zmaganiach wyborcy uznali, że praca Toma Kilbride’a na stanowisku sędziego Sądu Najwyższego Illinois nie była satysfakcjonująca. Sędzia nie uzyskał wymaganych 60 procent poparcia (ok. 56,4) i zadecydował, że odchodzi z zajmowanego stanowiska. W związku z tym jego następca zostanie nominowany na okres 2 lat. W wyborach 2022 roku dojdzie do potyczki pomiędzy kandydatami nominowanymi z ramienia partii republikańskiej i demokratycznej. Na tę chwilę, wszystkie sprawy skierowane do Sądu Najwyższego Illinois będą rozpatrywane w składzie 6-osobowym. 

O kolejną kadencję w Senacie Stanów Zjednoczonych walczył Demokrata Dick Durbin. Jego przeciwnikami byli: były szeryf powiatu Lake Mark Curran, niezależny kandydat, multimilioner, Willie Wilson, Libertarianin Danny Malouf i David Black z Partii Zielonych. Wygrał z przewagą około 11 procent głosów Dick Durbin.

We wtorek rozstrzygnięto także losy wszystkich 18 miejsc w Izbie Reprezentantów USA zajmowanych przez przedstawicieli llinois. 12 miejsc wywalczyli Demokraci, a 6 Republikanie.

Najbardziej zacięta rywalizacja miała miejsce w Dystryktach Kongresowych 6 i 14, gdzie zwyciężyli odpowiednio: Demokrata Sean Casten wygrywając z Republikanką Jeanne Ives i Republikanin, stanowy Senator, Jim Oberweis, który pokonał różnicą zaledwie 895 głosów Demokratkę Lauren Underwood. W tym ostatnim przypadku na ostateczne potwierdzenie wyników trzeba będzie jeszcze poczekać.

W 13 Dystrykcie Kongresowym, w rewanżowym pojedynku za wybory z 2018 roku, Republikanin Rodney Davis pokonał przedstawicielkę partii demokratycznej Betsy Dirksen Londrigan. 2 lata temu Davis wygrał różnicą zaledwie 2,058 głosów. W tym roku przewaga była bardziej zdecydowana i wyniosła ponad 28 tysięcy głosów. 

Wyborcy w Illinois decydowali wczoraj także o obsadzeniu 118 miejsc w stanowej Izbie Reprezentantów, 22 w stanowym Senacie i zatwierdzeniu propozycji poprawki do Konstytucji Illinois przedstawionej przez Gubernatora J.B. Pritzkera, dotyczącej zmiany formy pobierania podatku od dochodów ze stałego na progresywny. W tej ostatniej, bardzo ważnej kwestii, mieszkańcy Illinois opowiedzieli się za pozostaniem przy stałym podatku od dochodu. Za wprowadzeniem poprawki do Konstytucji Illinois przedstawionej przez Gubernatora J.B. Pritzkera głosowało 45 procent wyborców, a przeciw było 55 procent. Do zmiany prawa o podatku dochodowym wymagane było 60 procent głosów.  

W powiecie Cook najwięcej uwagi poświęcano we wtorek staraniom Kim Foxx o pozostaniu na stanowisku prokuratora stanowego. Rywalem Demokratki był Republikanin Pat O’Brien. Wygrała Foxx rożnicą 14 procent głosów. 

W kilku miastach na przedmieściach Chicago przeprowadzono referenda w sprawie legalizacji sprzedaży marihuany rekreacyjnej. Za możliwością otwarcia sklepów sprzedających konopie indyjskie opowiedzieli się mieszkańcy Batavii, Glen Ellyn, Elk Grove Village, Mount Prospect, Wilmette i Park Ridge. Przeciwni sprzedaży marihuany rekreacyjnej byli natomiast mieszkańcy Western Springs.

Dwa miasta na przedmieściach Calumet City i Orland Park zadecydowały o wprowadzeniu limitu kadencji sprawowanych przez swoich burmistrzów, a w Lake Zurich podwyższono miejski podatek od sprzedaży.

Po wtorkowych wyborach przewagę w Senacie USA utrzymają Republikanie, a w Izbie Reprezentantów Demokraci. 

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na alert@polskieradio.com tel. +1 773-588-6300

spotify-podcast-badge-blk-grn-165x40-copy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!