Gdynia: XIV Międzynarodowy Festiwal Filmowy NNW

0
133
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Projekcje filmów fabularnych i dokumentalnych, a także reportaży radiowych i wideoklipów – to główne wydarzenia XIV Międzynarodowego Festiwalu Filmowego NNW, który rozpoczął się w Gdyni. Tematyka konkursowych prac to różnorodne drogi do wolności oraz zmagania z totalitaryzmami. W ponad dwieście festiwalowych wydarzeń wpisują się również pokazy specjalne, debaty oraz spotkania ze świadkami historii.


“Publiczność będzie mogła wsłuchać się w ostatnie świadectwa bohaterów, przyjrzeć się nie tylko historii Polski, lecz także innych krajów” – powiedział dyrektor festiwalu Arkadiusz Gołębiewski. Dodał, że prezentowane filmy pokazują drogę do wolności zarówno Polski, jak i Czech, Węgier czy Gruzji. Zaznaczył, że twórcy przysyłają też opowiadające o poszukiwaniu tożsamości prace z Australii, Wenezueli czy z Japonii. Twórca Festiwalu NNW zwrócił również uwagę na duże zainteresowanie imprezą ze strony branży filmowej z Włoch, Czech, Gruzji czy Chorwacji.


Wśród filmów fabularnych znalazły się takie produkcje, jak: “Niepokonany” w reżyserii Barry’ego Levinsona – o polskim Żydzie i bokserze walczącym w Auschwitz czy “Mauretańczyk” w reżyserii Kevina Macdonalda z Jodie Foster i Benedictem Cumberbatchem w obsadzie. Zobaczyć będzie można także kino kameralne, m.in. film “Krystof” o mrocznych czasach stalinizmu w Czechosłowacji, ukraiński dramat wojenny “Snajper”, chorwacki “Szósty autobus” o oblężeniu Vukovaru. Wśród polskich propozycji fabularnych znalazły się takie produkcje, jak: “Orlęta Grodno ’39”, “Lokatorka” i “Śmierć Zygielbojma”.


“W konkursie dokumentów międzynarodowych zmierzy się 26 produkcji, w tym 15 z Polski. Część z nich opowiada historię krajów naszego regionu” – zaznaczył przewodniczący jury konkursu, krytyk filmowy Mateusz Werner. Dodał, że dokumenty z państw byłego bloku wschodniego pokazują mroczne czasy komunizmu i drogę do wyzwolenia, a także wydarzenia z historii najnowszej. “Wojna w byłej Jugosławii, wojna domowa, atak Rosji na Gruzję w 2008 roku czy na Ukrainę w 2014 roku, protesty na Majdanie to wątki, które przewijają się w tych filmach” – powiedział.


W ramach konkursów filmów dokumentalnych i pokazów specjalnych publiczność w trakcie czterech festiwalowych dni obejrzy produkcje m.in. z USA, Norwegii, Japonii, Wenezueli, Niemiec, Francji, Litwy, Włoch, Iranu czy Estonii. Wśród nich znalazły się takie propozycje, jak japoński dokument opisujący walkę o szacunek dla przodków – Ajnów czy włoski o największym procesie mafii.


Festiwal NNW to nie tylko projekcje filmowe, ale także dyskusje, spotkania z twórcami i świadkami historii, wystawy, koncerty, spektakle. Wydarzenia odbędą się w Gdyńskim Centrum Filmowym, na placu Grunwaldzkim, w Muzeum Marynarki Wojennej i Klubie Riviera. Wstęp jest bezpłatny. W międzynarodowym konkursie filmów fabularnych mierzy się 15 produkcji, a w konkursie dokumentów polskich – 36 obrazów. Nagrodzone zostaną też dokumenty radiowe. Do konkursu zakwalifikowano 17 prac.


Patronami medialnymi festiwalu są Polskie Radio i Polskie Radio 24.

(Fot. festiwalnnw.pl)

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!