IL: Vistra Corp usunie toksyczny popiół zalegający na równinach zalewowych rzeki Middle Fork Vermilion River 

0
Fot. Prairie Rivers Network

Firma Vistra Corp usunie toksyczny popiół z węgla kamiennego zalegający na równinach zalewowych rzeki Middle Fork Vermilion River w Illinois. 

Jest to jedyna rzeka w Illinois spełniająca kryteria rzek Krajobrazowych i Scenicznych (National Wild and Scenic Rivers). Znajduje się 120 mil na południe od Chicago. 

Zgodnie z treścią porozumienia prawnego osiągniętego dzięki pracy prawników środowiskowych i Prokuratora Generalnego Kwame Raoula, Vistra zapłaci stanowi Illinois 80,000 dolarów grzywny, powiatowi Vermilion 20,000 dolarów. Firma zapłaci również 400,000 dolarów Departamentowi Zasobów Naturalnych Illinois i powiatowi Vermilion na rzecz zasadzenia drzew i innych gatunków roślin nadbrzeżnych wzdłuż rzeki i w pobliskim parku powiatowym Kennekuk.

Dzięki porozumieniu prawnemu Vistra musi usunąć popiół węglowy z  terenów rozlewiskowych, opróżnić sztuczne wgłębienia wypełnione pyłem węglowym wymieszanym z wodą, wykopać rowy do zbierania skażonej wody gruntowej oraz zająć się monitorowaniem erozją brzegów rzeki i zmianami koryta. 

W ciągu trzech lat Vistra jest zobowiązana wystąpić o pozwolenie na budowę wysypiska specjalnie przeznaczonego na odpady pozostałe po elektrowni Vermilion Power Station. Szacowana ilość pyłów wynosi 3,335,761 jardów kwadratowych – wystarczająco dużo, aby wypełnić Empire State Building dwa i pół razy lub 1000 basenów olimpijskich. 

Popiół pochodzi z zamkniętej już elektrowni węgla kamiennego Vermilion Power Station niedaleko Oakwood, Illinois, zarządzanej przez Dynegy. Dynegy zamknęło elektrownię w 2011, 6 dekad po wybudowaniu jej przez Illinois Power. Vistra z siedzibą w Teksasie przejęła odpowiedzialność za nie funkcjonująca teraz elektrownię po połączeniu z Dynegy. 

Vistra nieskutecznie szukała pozwolenia na przykrycie pyłu i pozostawienie go za ścianą kamieni. W 2018, dzięki pracy reporterów, fotografów i mieszkańców udało się ustalić, że poprzednie wysiłki firmy w zabezpieczeniu rzeki nie przyniosły pożądanego efektu. Dzięki uwadze mediów i wystosowaniu pozwów przez grupy środowiskowe, Agencja Ochrony Środowiska Illinois, przyjrzała się bliżej okolicy powiatu Vermilion.

Obawy związane ze stanem okolic rzeki przyspieszyły przyjęcie nowych regulacji stanowych wymagających od firm energetycznych uprzątnięcie pyłu węglowego z ponad 20 elektrowni, z których większość zostanie zamknięta pod koniec dekady. 

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!