Agencja ratingowa S&P podniosła długoterminowy rating stanu Illinois

0
Fot. chicagolandchamber.org

Agencja ratingowa S&P Global ogłosiła w czwartek, że podniosła długoterminowy rating stanu Illinois do A-, z BBB+. To siódma podwyżka, jaką stan otrzymał w ciągu mniej niż dwóch lat.

Rating dotyczy około 27,7 miliardów dolarów zaległych obligacji ogólnych (GO).

Obligacje są narzędziem używanym przez stany i przedsiębiorstwa do pożyczania pieniędzy, zazwyczaj na długoterminowe projekty kapitałowe, takie jak budownictwo. Obligacje GO są zabezpieczone przez rządowy organ podatkowy, ale inne obligacje mogą być zabezpieczone źródłami dochodów, takimi jak podatki od sprzedaży lub paliw. Wyższe ratingi obligacji generalnie oznaczają, że pożyczkobiorca – w tym przypadku stan – płaci niższe stopy procentowe.

Przed ostatnią serią aktualizacji wszystkie trzy główne agencje ratingowe – w tym Moody’s Investors Service i Fitch Ratings – oceniły obligacje stanu Illinois na poziomie o jeden stopień powyżej statusu „śmieciowego”, czyli punktu, w którym inwestorzy instytucjonalni nie chcą już ich kupować. Jednak w ciągu ostatnich dwóch lat Illinois wykorzystywało wyższe niż oczekiwano dochody, aby spłacić swoje zaległości i zadłużenia finansowe. Ponadto przeznaczono 1,9 miliarda dolarów na stanowy fundusz stabilizacji budżetu.

Agencja S&P podkreśliła, że może jeszcze bardziej podnieść rating Illinois, jeśli stan będzie nadal spłacał zobowiązania emerytalne swoich pracowników i zwiększał zapasy finansowe na tzw. „deszczowe dni”, jednocześnie zmniejszając deficyt strukturalny. 

Agencja S&P ostrzega jednak, że spadek liczby ludności w Illinois może mieć wpływ na przyszły wzrost gospodarczy i że może obniżyć rating stanu w przyszłości, jeśli deficyt strukturalny wzrośnie z powodu niepewności gospodarczej lub z powodu przekroczenia planowanych kosztów stałych.

Oprócz podwyższenia ratingu stanowych obligacji skarbowych, S&P podniósł również rating stanowych obligacji podatkowych Build Illinois do A, z A-.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!