Illinois: sędzia z powiatu Effingham J.Morrison zablokował zakaz stosowania broni szturmowej

0
151
Fot. anews.com.tr
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Joshua Morrison, sędzia powiatu Effingham tymczasowo zablokował niedawno uchwalony przez ustawodawców Illinois zakaz stosowania broni szturmowej i magazynków o dużej pojemności. Pozew złożył adwokat Thomas DeVore, który twierdzi, że nowe prawo narusza przepisy proceduralne Konstytucji Illinois.

Decyzja sędziego Morrisona dotyczy tylko ponad 850 powodów  wymienionych w pozwie, a także czterech licencjonowanych handlarzy bronią. Sędzia wyznaczył datę rozpoczęcia rozprawy na 1 lutego.

J.B. Pritzker i przywódcy demokratów w Kongresie Illinois potępili decyzję sędziego, która według nich „nie była zaskakująca”, ale jest „rozczarowująca”.

Podpisana przez J.B. Pritzkera ustawa zakazuje dostarczania, sprzedaży, importu i zakupu broni, która jest określona w prawie jako „broń szturmowa”. Od przyszłego roku osoby posiadające broń objętą zakazem będą musiały albo zarejestrować ją w wyznaczonym urzędzie albo grozi im oskarżenie o popełnienie przestępstwa kryminalnego.

Prawo zakazuje również dostarczania, sprzedaży lub zakupu magazynków amunicji o dużej pojemności, zawierających więcej niż 10 nabojów do broni długiej i 15 nabojów do broni krótkiej. Od 10 kwietnia posiadanie magazynków o dużej pojemności przez obecnych właścicieli będzie dozwolone tylko na terenie prywatnym, na strzelnicy lub podczas zawodów strzeleckich lub u federalnego licencjonowanego sprzedawcy broni. Naruszenia prawa będą karane grzywną w wysokości tysiąca dolarów.

Ponadto zakazane są urządzenia, które zwiększają szybkość strzelania z broni palnej, znane jako „switch”, zmieniającą je w broń półautomatyczną lub automatyczną.

Nowe prawo przyspiesza również wymóg powszechnego sprawdzania  przeszłości kryminalnej przyszłych posiadaczy broni przez federalnych jej sprzedawców lub policję stanową Illinois. Zmienia również obecne stanowe prawo „czerwonej flagi”, które pozwala krewnym i policji ubiegać się o nakaz zakazania posiadania broni palnej przez osoby niebezpieczne.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!