Illinois: 10 funkcjonariuszy wstąpiło w szeregi skrajnie prawicowej organizacji Oath Keepers

0
305
Oath Keepers
Fot. CSIS/AFP
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Dziesięciu funkcjonariuszy różnych służb Illinois wstąpiło w szeregi skrajnie prawicowej organizacji Oath Keepers. Są to między innymi osoby pracujące w straży pożarnej i ratownicy medyczni. W Illinois do ekstremistycznej grupy wcześniej zapisało się  21 funkcjonariuszy z organów ścigania, trzech urzędników i dwóch członków wojska.

The Oath Keepers, założona w 2009 roku przez Stewarta Rhodesa, jest zorganizowaną, podsycaną teoriami spiskowymi grupą, która rekrutuje obecnych i byłych wojskowych, policjantów i medyków. Zwraca się ona do swoich członków o przysięgę obrony Konstytucji “przed wszystkimi wrogami, zagranicznymi i krajowymi”, promuje przekonanie, że rząd federalny chce pozbawić obywateli ich swobód obywatelskich i przedstawia swoich zwolenników jako obrońców przed tyranią.

Ponad dwa dziesiątki osób związanych z Oath Keepers – w tym Rhodes – zostało oskarżonych w związku z atakiem na Kapitol USA z 6 stycznia. Rhodes i czterej inni członkowie lub współpracownicy Oath Keeper w tym miesiącu mają rozprawę pod zarzutem konspiracji w związku ze spiskiem, który rzekomo miał  na celu utrzymanie ówczesnego prezydenta Donalda Trumpa przy władzy.

Rhodes i inni członkowie Oath Keepers twierdzą, że są niewinni i że nie było żadnego planu ataku na Kapitol.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!