Dolostone – oficjalna skała stanu Illinois

0
Fot. NBC Chicago
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

W poniedziałek gubernator J.B. Pritzker dołączył do ustawodawców, uczniów i nauczycieli w Morton Arboretum, aby ustanowić Dolostone oficjalną skałą stanową Illinois.

Ustawa powstała z inicjatywy grupy uczniów z gimnazjum w Pleasantdale oraz szkół podstawowych Burr Ridge i Maplebrook z Naperville. Po tym, jak uczniowie odkryli, że Illinois nie ma swojej skały stanowej, postanowili utworzyć głosowanie, w którym każdy uczeń stanu Illinois mógł wybrać zwycięską skałę. 

Dolostone to rodzaj wapienia, który stanowi większość skał macierzystych Illinois, tworząc podstawę dla innych naturalnych form terenu stanu. Nazwa pochodzi od jego pierwotnego odkrycia w Alpach Dolomitowych.

Illinois uznaje kilka innych oficjalnych symboli stanu, takich jak: ptak – kardynał północny, kwiat  – fiołek, drzewo – dąb biały oraz ryba  – bluegill (bass niebieski). Więcej oficjalnych symboli flory i fauny stanowej można znaleźć na stronie internetowej Illinois DNR.

“Widząc, jak młodzi ludzie wykorzystują swój głos i proces demokratyczny do wprowadzania zmian w naszym stanie, jesteśmy naprawdę zainspirowani,” powiedział gubernator JB Pritzker.

Dzisiejszym podpisaniem ustawy nie tylko ustanawiamy oficjalną skałę stanową, mającą długą historię ekonomicznego i geologicznego znaczenia dla Illinois, ale także budujemy fundamenty dla nowej generacji uczących się przez całe życie, którzy są zaangażowani w życie obywatelskie i gotowi do działania na rzecz swoich społeczności” – powiedziała Yang Rohr, przedstawicielka stanowa.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!