Illinois: ciężkie zapalenie wątroby u dzieci, trzy przypadki w naszym stanie

0
416
Fot. dailyillinois.com
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Troje dzieci z Illinois zachorowało najprawdopodobniej na ciężkie zapalenia wątroby, które może być powiązane ze szczepem adenowirusa. Wszystkie dzieci z naszego stanu mają mniej niż 10 lat. Dwoje z nich mieszka na przedmieściach Chicago, a jedno w zachodniej części Illinois, poinformował w poniedziałek stanowy Departament Zdrowia Publicznego. Jedno dziecko z powodu choroby potrzebowało przeszczepu wątroby.

Choroba dzieci w Illinois może być związana z adenowirusem 41, rodzajem wirusa, którego objawy to m.in. biegunka, wymioty, gorączka i problemy z oddychaniem. Adenowirusy przenoszą się z człowieka na człowieka.

Przypadki zapalenia wątroby w Illinois pojawiły się zaledwie kilka dni po tym, jak Centra Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) wydały ogólnokrajowy ostrzeżenie o chorobie. W oświadczeniu poinformowało, że współpracuje z Departamentem Zdrowia Publicznego Alabamy w celu zbadania dziewięciu przypadków zapalenia wątroby u dzieci w wieku od 1 do 6 lat, które wcześniej były zdrowe. Dzieci nie trafiły do szpitali z powodu COVID-19.

CDC prosi rodziców, aby zwracali uwagę na objawy zapalenia wątroby u swoich dzieci, które obejmują m.in. gorączkę, zmęczenie, utratę apetytu, nudności, wymioty, ból brzucha, ciemny kolor moczu, jasne stolce, ból stawów i żółtaczkę. W razie wystąpienia symptomów należy kontaktować się z lekarzem. CDC zachęca do stosowania profilaktyki, w tym: częstego mycia rąk, unikanie kontaktów z chorymi osobami, zakrywanie ust i nosa przy kichaniu oraz unikanie dotykania oczu, nosa lub ust. CDC przypomina, że są dostępne szczepionki chroniące przed wirusowym zapaleniem wątroby typu A i wirusowym zapaleniem wątroby typu B.

Według Światowej Organizacji Zdrowia schorzenia związane z wirusowym zapaleniem wątroby (WZW) są jednym z największych zagrożeń dla ludzkości i stanowią obecnie ósmą przyczynę zgonów na całym świecie. 

Przyczyny powstania choroby WZW są ściśle powiązane z rodzajem wirusa, który ją spowodował oraz drogą zakażenia. Wirusowe zapalenie wątroby typu A, potocznie nazywane także „chorobą brudnych rąk”, pojawia się najczęściej u dzieci i młodzieży. Szacuje się, że w około 95 procent wszystkich przypadków do zakażenia wirusem dochodzi drogą pokarmową poprzez spożywanie skażonej wody lub żywności, np. umytych w zakażonej wodzie owoców lub warzyw.

Wirusowe zapalenie wątroby typu B jest ostrą chorobą miąższu wątroby, wywołaną przez wirusa HBV przenoszącego się przez krew (pozajelitowo) oraz wydzieliny ludzkiego organizmu – w okresie okołoporodowym lub podczas kontaktu płciowego. Powszechnie uważa się, że możemy się nią zarazić głównie w szpitalu, jednak jak się okazuje, do kontaktu z wirusem dochodzi również m.in. w salonach tatuażu oraz gabinetach kosmetycznych, podczas zabiegu akupunktury lub piercingu. Co ważne, wirus WZW typu B przenoszony jest wyłącznie z człowieka na człowieka.

Wirusowe zapalenie wątroby typu C jest szczególnie niebezpieczne dla naszego organizmu ze względu na fakt, że zazwyczaj wykrywane jest przypadkowo. Z tego powodu WZW typu C często zmienia się w postać przewlekłą, prowadząc do marskości lub nowotworu wątroby. Droga zakażenia wirusem jest tu podobna jak w wirusie HBV – w 80 procent przypadków do zakażenia dochodzi w szpitalu, np. podczas pobierania krwi, zabiegów endoskopowych lub transfuzji krwi.

Pozostałe trzy rodzaje WZW – typu D, E oraz G – pojawiają się znacznie rzadziej niż poprzednie. Warto zauważyć, że wirusowe zapalenie wątroby typu D występuje zawsze w połączeniu z WZW typu B. Do zakażenia dochodzi równocześnie z wirusem WBV lub w efekcie namnożenia wirusów u osoby zakażonej wirusem WZW B. Wirusowe zapalenie wątroby typu E to choroba, która nie występuje w Polsce – najczęściej spotyka się je w rejonach Azji Wschodniej oraz Południowej. Do zakażenia dochodzi poprzez kontakt z zanieczyszczoną wodą lub żywnością. Ostatni z typów, wirus HGV, przenosi się drogą płciową lub pozajelitowo (np. podczas przetaczania krwi).

Wirusowe zapalenie wątroby to choroba, która często ustępuje samoistnie, jednak warto mieć na uwadze, że w wielu przypadkach nieleczone schorzenie może doprowadzić do poważnych powikłań. Czas i sposób leczenia jest tu uzależniony zarówno od typu wirusa, który spowodował chorobę, a także czasu, który upłynął od momentu zakażenia.

Bez względu na to, czy konieczne będzie leczenie szpitalne czy też leczenie domowe, ważne jest, by chory jak najwięcej wypoczywał, co pomaga w zwiększeniu przepływu krwi i regeneracji wątroby. Niezwykle istotne jest także odstawienie alkoholu i odpowiednia lekkostrawna dieta, która pozytywnie wpłynie na regenerację uszkodzonych komórek wątrobowych. Posiłki należy przygotowywać ze świeżych produktów, bogatych w witaminę B i witaminę C.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!