Illinois – J.B. Pritzker: 20 milionów dolarów na zaniedbany program ochrony świadków koronnych

0
715
Pritzker
Fot. WGN TV
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

W obliczu narastającej krytyki ze strony partii republikańskiej w związku z nasileniem się przestępstw kryminalnych w Illinois, demokratyczny gubernator naszego stanu J.B. Pritzker zaproponował przeznaczenie 20 milionów dolarów na istniejący, ale zaniedbany program ochrony świadków koronnych. Program powstał na mocy ustawy z 2013 roku, znanej jako Gang Crimes Witness Protection Act. Wymaga on od organów ścigania pokrycia kosztów przeprowadzki i relokacji świadków koronnych i ofiar przestępstw, które obawiają się odwetu za zeznania złożone przez nie przed sądem przeciwko osobom oskarżonym o złamanie przepisów prawa.

Administrowaniem programu ma zająć się stanowy organ sądownictwa Illinois Criminal Justice Information Authority.

Według US Marshals Service, na szczeblu federalnym, program ochrony świadków koronnych działa od wczesnych lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku. Z jego przepisów skorzystało dotąd około 19 tysięcy osób. 

W ramach programu federalnego ofiary i świadkowie, a także członkowie ich rodzin, zmieniają swoje nazwiska i uzyskują pomoc w pokryciu podstawowych kosztów utrzymania, opiekę medyczną, szkolenia zawodowe i pomoc w znalezieniu zatrudnienia. 

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!