Cook County: w 2021 roku ponad 2 tysiące osób zmarło w wyniku przedawkowania narkotyków

0
357
fentanyl narkotyki
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

W 2021 roku w powiecie Cook z powodu przedawkowania opioidów zmarło dwukrotnie więcej osób niż w wyniku zabójstw. Od 2015 roku liczba zgonów związanych z opioidami stale rośnie, od 647 przypadków śmiertelnych 7 lat temu do ponad 2 tysięcy w 2021 roku. 

Eksperci uważają, że blokada społeczna związana z pandemią koronawirusa sprawiła, że używanie narkotyków stało się jeszcze bardziej niebezpieczne. Izolacja społeczna zmusiła ludzi do brania narkotyków w samotności, z dala od osób, które mogłyby ich reanimować w razie przedawkowania oraz do zażywania mieszanek opioidów z fentanylem. Pandemia zakłóciła również sieci wsparcia dla osób z uzależnieniami.

Jak wynika z raporu Opioid Overdose Surveillance Report dla naszego miasta, w Chicago w latach 2015-2018 przedawkowanie fentanylu wzrosło o ponad 700 procent. Według danych miejskich, w minionym roku około 37 procent śmiertelnych przypadków przedawkowania dotyczyło osób używających tylko fentanylu, podczas gdy 46 procent dotyczyło heroiny, a 6 procent leków przeciwbólowych. W 2021 roku roku najwięcej zgonów z powodu przedawkowania w powiecie Cook miało miejsce w zachodnich dzielnicach Chicago: West Garfield Park (110 zgonów), South Austin (77) i East Garfield Park (57). Z przedmieść Chicago najwięcej przypadków śmiertelnych odnotowano w Cicero – 25 zgonów, Harvey 19, Oak Park 17 i Melrose Park 15. Według danych koronera powiatu Cook, około trzy czwarte wszystkich przypadków przedawkowania w tym powiecie miało miejsce w Chicago. Trzy czwarte ofiar tego nałogu stanowili mężczyźni. 

Stanowe i lokalne agencje wydają miliony dolarów każdego roku na walkę z problemem opioidowym. Oferowane są liczne programy leczenia osób uzależnionych, stworzono domy rekonwalescencji, zwiększona została dystrybucja pasków testowych na obecność fentanylu w narkotykach i leku naloksonu, który może odwrócić skutki przedawkowania opioidów. Na początku stycznia Departament Zdrowia Publicznego Chicago ogłosił, że dawki tego leku będą dostępne za darmo w 14 bibliotekach publicznych na terenie miasta.

Stowarzyszenie lekarzy American Medical Association apeluje o dekryminalizację używania nielegalnych opioidów i stworzenie bezpiecznych miejsc, w których osoby uzależnione mogą, pod nadzorem, wstrzykiwać sobie narkotyki. Do tego ostatniego pomysłu przychylnie odnoszą się władze Chicago i powiatu Cook. Jak wynika z jednego z badań, każdy wydany na stworzenie takiego miejsca dolar generuje 2,33 dolara oszczędności na opiece zdrowotnej osób uzależnionych.  

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!