Illinois: z początkiem Nowego Roku w życiu wejdą nowe przepisy prawa

0
1391
przepis
Fot. tomdemmer.org
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Tradycyjnie z początkiem Nowego Roku wchodzą w życie nowe prawa. Nie inaczej będzie 1 stycznia 2022 roku, kiedy to mieszkańcy Illinois będą musieli przestrzegać prawie trzystu nowych przepisów.
Oto niektóre z najciekawszych z nich:

– Podwyżka płacy minimalnej (ustawa publiczna 101-0001)

W 2022 roku płaca minimalna wzrośnie do 12 dolarów za godzinę dla pracowników standardowych i 9,25 dolara za godzinę dla pracowników poniżej 18. roku życia, którzy pracują mniej niż 650 godzin w roku kalendarzowym.
Pracownicy otrzymujący napiwki mogą otrzymać 60 procent minimalnej stawki godzinowej pod warunkiem, że napiwki te wyrównają ich zarobki do poziomu płacy minimalnej. W przeciwnym razie pracodawca musi wyrównać różnicę.

– Transparentność leków na receptę (SB 1682)

Ustawa usuwa ograniczenia nałożone na konsumentów. Zgodnie z nią apteki są zobowiązane do opublikowania powiadomienia informującego klientów o cenach leków oryginalnych lub leków generycznych.

– Uczniowskie Dni Zdrowia Psychicznego (HB 576/SB 1577)

Przepisy te pozwalają uczniom w Illinois do pięciu usprawiedliwionych nieobecności w zajęciach szkolnych z powodu zdrowia psychicznego lub behawioralnego, a nie tylko choroby fizycznej.

– Nigdy więcej dyskryminacji w szkołach ze względu na fryzury (SB 0817)

Prawo zakazuje dyskryminacji ze względu na noszenie naturalnych i etnicznych fryzur, w tym loków, warkoczy i afro.
Prawo wymaga również, aby Rada Edukacyjna Illinois zapewniła szkołom materiały edukacyjne w tym zakresie.

– Prawo Hayli (SB 0119)

Prawo mówi, że stoiska z lemoniadą lub innymi napojami bezalkoholowymi, obsługiwane przez osobę poniżej 16 roku życia nie mogą podlegać regulacjom lub być zamykane przez organy zdrowia publicznego. Uniemożliwia także władzom wymagania od dzieci pozwolenia na sprzedaż lemoniady w parkach publicznych lub terenach prywatnych.

– Juneteenth oficjalnym świętem (HB 3922)

Juneteenth upamiętnia datę zniesienia w 1865 roku niewolnictwa. Dzień ten jest również znany jako Dzień Emancypacji i Dzień Wolności. 19 czerwca będzie oficjalnie płatnym wolnym dniem dla wszystkich pracowników stanowych i świętem szkolnym.

– Nieobowiązkowe testy z wiedzy (HB 0226)

W celu zwiększenia liczby studentów o różnym pochodzeniu społeczno-ekonomicznym, nowe prawo wymaga, aby publiczne uniwersytety w Illinois podejmowały decyzje o przyjęciu na studia absolwentów szkół średnich niezależnie od wyników testów ACT lub SAT.

– Ochrona zwierząt przed maltretowaniem (HB 0168)

Prawo to zabrania osobom skazanym za przestępstwa z przepisów o znęcaniu się nad zwierzętami, takie jak tortury lub walki zwierząt, ich posiadania.

– Produkcja amerykańskich flag tylko w USA (HB 0605)

Ustawa wymaga, aby agencje i instytucje stanowe kupowały amerykańskie  i stanowe flagi wyłącznie od producentów w Stanach Zjednoczonych.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!