Illinois: Republikanie niezadowoleni z podziału pieniędzy z programu pomocowego American Rescue Plan

0
413
american rescue plan
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Republikanie w stanie Illinois twierdzą, że pieniądze z funduszy federalnych przekazanych w ramach programu pomocowego po pandemii koronawirusa – American Rescue Plan zostały rozdane z niewielkimi wyjątkami, na regiony Illinois zamieszkałe przez zwolenników partii demokratycznej. Jak podkreślają przedstawiciele partii mniejszościowej w Kongresie Illinois, uniemożliwiono im także złożenia wniosków o pomoc finansową dla swoich okręgów.

Wśród wydatków zatwierdzonych w rezolucji budżetowej znalazły się m.in: 250 tysięcy dolarów na działalność organizacji Black Lives Matter of Lake County, pół miliona dolarów na programy społeczne dla byłych więźniów, po 4 miliony dolarów na trzy komisje reprezentujące społeczności azjatyckie, latynoskie i afroamerykańskie oraz kilka milionów dolarów na uzupełnienie i rozszerzenie usług integracji imigracyjnej.

Jest też lista projektów infrastrukturalnych, od przeciwpowodziowych w powiecie Lake po modernizację oczyszczalni ścieków w Collinsville, niedaleko z granicą z Missouri, a więc regionów reprezentowanych przez Demokratów.

Demokraci kontrargumentują, że postępują ostrożnie, opracowując plany wydatkowania tylko części z 8,1 miliarda dolarów bezpośredniej pomocy, którą stan otrzymuje w ramach amerykańskiego planu ratunkowego prezydenta Joe Bidena. Podkreślają, że pieniądze te można wykorzystać na pokrycie wydatków stanu do 2024 roku, o ile mieszczą się one w kategoriach dozwolonych na mocy przepisów federalnych.

Demokraci wskazują na różne pozycje, które przyniosą korzyści mieszkańcom w całym stanie Illinois, w tym 300 milionów dolarów na dotacje dla małych firm dotkniętych pandemią i 180 milionów na wsparcie szpitalioraz inne mniejsze sumy na cele takie jak szkolne programy pozalekcyjne czy pomoc lokalnym agencjom turystycznym.

Przypominają, że wydatkowanie pieniędzy wiąże się z pewnymi warunkami. Nie można ich na przykład wykorzystać na dofinansowanie planów emerytalnych pracowników federalnych i stanowych czy na  spłaty długów z Rezerwy Federalnej zaciągniętych w zeszłym roku.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!