Illinois: populacja stanu spadła o ponad 18 tysięcy

0
352
Illinois

Populacja Illinois spadła o ponad 18 tysięcy osób w ciągu ostatniej dekady. Oznacza to, że nasz stan straci w Izbie Reprezentantów USA w przyszłym roku jedno miejsce i będzie ich miał 17. Tak wynika z wstępnych danych spisu ludności z 2020 roku. 

Liczba mieszkańców Illinois w 2020 roku wynosiła 12 milionów 812 tysięcy 508 osób, co stanowi spadek o 0,14 procent w porównaniu z 2010 rokiem. Zmniejszenie się populacji naszego stanu było spodziewane. Od lat mówiło się, że do Illinois przybywa mniej niż dotychczas imigrantów, a ze względu na rosnące stale podatki do innych stanów wyjeżdżają zarówno emeryci jak i młode rodziny. Głos w sprawie zabrał gubernator J.B. Pritzker, stwierdzając, że jedną z największych grup demograficznych decydujących się na wyjazd z Illinois z powodów ekonomicznych w ostatniej dekadzie byli studenci, których „nie stać było na kontynuowanie edukacji na uczelniach w Illinois. ”

Illinois był jednym z siedmiu stanów, które straciły mandaty w Izbie Reprezentantów, obok Michigan, Ohio, Pensylwanii, Wirginii Zachodniej, Kalifornii i Nowego Jorku. Teksas zyskał dwa mandaty, podczas gdy Kolorado, Floryda, Karolina Północna, Montana i Oregon znalazły się wśród tych stanów, które otrzymały jedno nowe miejsce.

Mniejsza liczba kongresmenów w Izbie Reprezentantów USA (najwięcej 27, miało ich Illinois w latach 1910-40) oznacza konieczność zmian granic okręgów wyborczych. Zaczną one obowiązywać od prawyborów w marcu przyszłego roku. Kontrolę nad procesem tworzenia nowych map mają demokraci. 

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na alert@polskieradio.com tel. +1 773-588-6300

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!