UE ostatecznie zaakceptowała zaostrzenie sankcji wobec Białorusi

0
Fot. REUTERS
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Unia Europejska ostatecznie zaakceptowała zaostrzenie sankcji wobec Białorusi. Wstępną decyzję w tej sprawie podjęli w środę ambasadorowie 27 państw. Restrykcje są wymierzone w handel, usługi, oraz transport. Sankcje wobec reżimu w Mińsku mają uniemożliwić Rosji obchodzenie restrykcji, o co od dawna apelowała Polska. 

Sankcje na Białoruś nie są w 100 procentach odzwierciedleniem tych nałożonych na Rosję, ale w zdecydowanej większości. Chodzi o to, aby reżim w Moskwie nie mógł wykorzystywać luk i nie mógł sprowadzać towarów, których z powodu unijnych sankcji mu brakuje. 

Jeśli chodzi o handel, to Unia rozszerzyła zakaz eksportu i technologii podwójnego zastosowania, do celów cywilnych i wojskowych oraz zaawansowanych technologii, które mogłyby się przyczynić do zwiększenia białoruskich zdolności przemysłowych i które mogą być przejmowane przez Rosję. 

Są dalsze ograniczenia w eksporcie na Białoruś towarów i technologii związanych z żeglugą morską oraz towarów luksusowych. Unia zabroniła także importu, zakupu, lub transferu złota i diamentów z Białorusi, również helu, węgla i ropy. Jest również zakaz towarów i technologii wykorzystywanych do rafinacji ropy i skraplania gazu ziemnego. 

Jest też lista usług, których unijne firmy nie będą mogły świadczyć na Białorusi. Chodzi między innymi o zakaz usług księgowych, inżynieryjnych, prawnych i informatycznych. A także zakaz transportu towarów na terytorium Unii przez przyczepy i naczepy zarejestrowane na Białorusi. 

Aby uniemożliwić obchodzenie sankcji wprowadzono na przykład zakaz reeksportu między innymi broni palnej i amunicji, oraz zakaz tranzytu przez terytorium Białorusi broni eksportowanej z Unii.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!