Dziś w Pradze odbyło się spotkanie premierów państw Grupy Wyszehradzkiej. Oprócz Polski i Czech tworzą ją Węgry oraz Słowacja. Główne tematy rozmów to: wojna na Ukrainie, bezpieczeństwo energetyczne, strategiczna agenda unijna, przeciwdziałanie nielegalnej migracji oraz wsparcie Międzynarodowego Funduszu Walutowego.
Grupa Wyszehradzka pozostaje głęboko podzielona, jednak nie kończy jeszcze współpracy. Przywódcy Polski, Czech, Słowacji i Węgier nie ukrywali na wspólnej konferencji prasowej, że różnice dotyczą fundamentów europejskiej polityki wobec Ukrainy. Premierzy w dwóch sprawach byli zgodni – atak Rosji był naruszeniem prawa i Ukraina potrzebuje pomocy. To, jak należy pomagać, fundamentalnie różni jednak grupę V4. Polska i Czechy chcą przekazywać broń, w dużych ilościach. Słowacja i Węgry – wyłącznie pomoc humanitarną.
Nie ma też zgody co do przyczyn wojny na Ukrainie i jak się powinna zakończyć – zauważył czeski premier Petr Fiala. Viktor Orban, premier Węgier, przyznał, że na szczycie odbyła się dyskusja o tym, czy współpraca tych czterech państw będzie kontynuowana. “Ostatecznie – w niektórych kwestiach – będzie” – dodał. “Gdybyśmy nie byli zjednoczeni w tych kwestiach, nasze kraje byłyby dziś w gorszej sytuacji, indywidualnie” – powiedział Viktor Orban.
V4 nadal chce współpracować m.in. w obszarze rolnictwa i infrastruktury. O przyszłości grupy Donald Tusk powiedział, że jest “umiarkowanym optymistą”. Premier Słowacji Robert Fico dodał: “przynajmniej w czasie naszych rozmów nie jest nudno”.