Szwajcaria organizuje szczyt pokojowy ws. Ukrainy

0
Szwajcaria
Fot. Anadolu Agency
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Szwajcaria do lata zorganizuje szczyt pokojowy w sprawie konfliktu Rosji z Ukrainą. Wydarzenie odbędzie się na prośbę Kijowa – poinformował podczas Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku szwajcarski minister spraw zagranicznych Ignazio Cassis.
Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba zaapelował do krajów członkowskich Organizacji Narodów Zjednoczonych, aby wzięły aktywny udział w szczycie pokojowym. Podkreślił, że obecność jak największej liczby państw na szczycie, pozwoli na wypracowanie wspólnego stanowiska w sprawie pokoju na Ukrainie i wpłynie na działania Moskwy.


“Ukraina aktywnie współpracuje z partnerami nad przygotowaniem pierwszego światowego szczytu pokojowego, który odbędzie się w Szwajcarii. Zachęcam przedstawicieli każdego kraju obecnego na tym zgromadzeniu do wzięcia udziału w szczycie i aktywnego udziału w procesie pokojowym. Będzie to okazja do opowiedzenia się za sprawiedliwą i wszechstronną koncepcją pokoju” – podkreślił.


Dmytro Kułeba zwrócił też uwagę na rosnącą akcję dezinformacyjną prowadzoną przez Rosję. Wezwał do odrzucenia jej kłamstw.
“Mają one na celu nic więcej, jak zrzucenie z siebie odpowiedzialności za wywołanie wojny. Jedynym powodem rosyjskiej agresji było i jest odrzucenie przez Rosję prawa Ukrainy do istnienia oraz jej zapędy kolonialne. Celem Moskwy jest zniszczenie Ukrainy, o czym Rosja mówi całkiem otwarcie” – dodał. Dmytro Kułeba przypomniał, że Zgromadzenie Ogólne ONZ wielokrotnie pokazało swoją solidarność z Ukrainą i stwierdził, że gdyby od zgromadzenia zależał koniec wojny, już dawno by się skończyła.


Idea konferencji pokojowej zrodziła się kilka miesięcy temu. W połowie stycznia po spotkaniu z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim przewodnicząca szwajcarskiej Rady Federalnej Viola Amherd potwierdziła zamiar zorganizowania przez jej kraj konferencji pokojowej na najwyższym szczeblu w sprawie Ukrainy.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!