Przewodnicząca KE Ursula von der Leyen w Kijowie

0
Fot. ANSA
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Przewodnicząca Komisji Europejskiej rozmawia w Kijowie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Kluczowy temat to przyszłe rozszerzenie Unii o Ukrainę. W najbliższą środę Komisja ma opublikować raport o postępach Ukrainy w spełnianiu warunków rozpoczęcia negocjacji członkowskich z Unią. Wiele wskazuje na to, że będzie zielone światło Brukseli. 

Wizyta przewodniczącej Komisji to sygnał, że raport będzie pozytywny. Jak zauważa brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka, nie przyjeżdżałaby Ursula von der Leyen do Kijowa, by za kilka dni ogłosić negatywne wieści. Ukraina otrzymując w czerwcu ubiegłego roku status kandydata do Unii usłyszała, że ma 7 warunków do spełnienia, by możliwe było rozpoczęcie negocjacji członkowskich.

Kilka miesięcy temu spełniała dwa. Zaległości dotyczyły reformy Trybunału Konstytucyjnego, walki z korupcją i z praniem brudnych pieniędzy, ograniczania roli oligarchów oraz zagwarantowania praw mniejszości narodowych. Z nieoficjalnych informacji brukselskiej korespondentki Polskiego Radia sprzed kilku dni wynika, że najwięcej zastrzeżeń na ostatniej prostej prac nad projektem dotyczyło ostatniej kwestii, czyli praw mniejszości narodowych. 

Zielone światło Komisji dla rozpoczęcia negocjacji z Unią jest oczywiście ważne, ale ostateczna decyzja należy do państw członkowskich, a wymagana jest jednomyślność.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!