Wilno z tytułem Zielonej Stolicy Europy 2025

0
Fot. vilniustechfusion.com/Vilnius / Gabrielius Jauniškis nuotr.
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Wilno zdobyło tytuł Zielonej Stolicy Europy 2025. Konkurs od 15 lat roku organizuje Komisja Europejska. Tegoroczny finał odbył się w Tallinie, który jest Zieloną Stolicą Europy w tym roku.

Wilno pokonało dwa inne miasta – austriacki Graz i portugalską miejscowość Guimares. Mer litewskiej stolicy Valdas Benkunasa powiedział, że nagroda jest ważnym wyróżnieniem i potwierdzeniem dobrze obranego kierunku rozwoju.

“Nasza podróż, aby zostać najbardziej zielonym miastem jest pełna determinacji i ambicji. Jestem pewien, że będziemy starać się, aby w 2030 roku Wilno stało się miastem całkowicie neutralnym klimatycznie” – oświadczył włodarz podczas ceremonii wręczenia nagrody.

Na ocenę miast, które pretendują do tytułu Zielonej Stolicy Europy pod uwagę brane są takie kryteria jak jakość powietrza i wody, gospodarka odpadami, poziom hałasu, promowanie bioróżnorodności czy adaptacja do zmian klimatu.

Wilno jest jedną z najbardziej zielonych stolic Europy. Według danych agencji rozwoju miasta “Go Vilnius” tereny zielone w Wilnie zajmują ponad 60 procent powierzchni miasta.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!