79. rocznica wybuchu Słowackiego Powstania Narodowego

0
Fot. Hazboy/flickr

Na Słowacji odbywają się dziś obchody 79. rocznicy wybuchu Słowackiego Powstania Narodowego. Powstanie, w którym walczyli również Polacy, było jednym z największych w Europie wystąpień zbrojnych przeciwko hitlerowskim Niemcom i rodzimym kolaborantom. Zostało stłumione po dwóch miesiącach.

Główne uroczystości rocznicowe miały miejsce w Bańskiej Bystrzycy, która w 1944 roku była powstańczą stolicą. Wzięło w nich udział troje z ośmiorga żyjących weteranów powstania.

Obchody miały kameralny charakter. Ze względu na trwającą kampanię wyborczą odbyły się bez wystąpień przedstawicieli władz, którzy jedynie położyli wieńce. Skrytykowały to lokalne władze, a także lider partii Hlas Peter Pellegrini, według którego uroczystości rocznicowe zasługują na godniejszą formę.

Dyrektor Muzeum Słowackiego Powstania Narodowego Marian Uhrin wyjaśnił, że apolityczny charakter uroczystości miał pozwolić uniknąć sytuacji podobnej do tych z przeszłości, kiedy przemawiający politycy byli wygwizdywani.

Tegoroczna uroczystość w Bańskiej Bystrzycy przebiegła spokojnie. Do incydentu doszło jednak w Zwoleniu, gdzie własne obchody zorganizowała partia Smer Roberta Ficy. Grupa uczestników wydarzenia próbowała uniemożliwić dziennikarzom nagrywanie uroczystości.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!