Hiszpania: mieszkańcy Teneryfy mogą wrócić do domów po pożarach

0
Fot. commentaryboxsports.com

Pożary na Teneryfie są w większości opanowane. Ponad osiem tysięcy ewakuowanych mieszkańców może powrócić do domów. Ogień przez ponad tydzień niszczył lasy na hiszpańskiej wyspie, powodując degradację piętnastu tysięcy hektarów roślin na terenie parku narodowego wokół wulkanu Teide, najwyższego szczytu Hiszpanii. 

Około trzech tysięcy mieszkańców nadal pozostaje bez dachu nad głową. Jak informują służby, żywioł jest już w zdecydowanej większości pod kontrolą, poza częścią gminy Güímar. Jest jednak wiele miejsc, w których istnieje możliwość ponownego pojawienia się płomieni ze względu na wysoką temperaturę powietrza.

Nad całkowitym opanowaniem pożaru wciąż pracuje dwanaście samolotów, płomienie występują na obwodzie osiemdziesięciu kilometrów. Strażacy zapobiegli przedostaniu się płomieni do obserwatorium astronomicznego na Teide, które dzięki ich pracy nie poniosło większych szkód. 

W całej Europie trwa walka ze skutkami bardzo wysokich temperatur. Strażacy gasili pożary w Grecji, Włoszech i Portugalii. Zdaniem naukowców, występowanie powodujących pożary: gorącego powietrza, suszy i silnego wiatru jest związane z postępującymi zmianami klimatycznymi. 

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!