W jaskini La Roche-Cotard w Regionie Centralnym – Dolinie Loary we Francji odnaleziono pozostałości malowideł stworzonych przez neandertalczyka. Mogą mieć nawet 57 tysięcy lat. To nie tylko najstarsze ślady myślenia symbolicznego znalezione na Ziemi, ale także kolejny dowód na to, że neandertalczycy nie różnili się tak od homo sapiens sapiens, jak wcześniej zakładali badacze.
Ślady palców, obecne na ścianie jednej z jaskiń we Francji, są najstarszymi znanymi tego typu pozostałościami po neandertalczykach.
W jaskini odkryto całą serię znaków, które mogły zostać pozostawione przez ludzi, którzy swobodnie przeciągali palcami dłoni po stosunkowo miękkim podłożu.
Korzystając m.in. z techniki fotogrametrii, która – na podstawie zdjęć – pozwala odtworzyć kształty, rozmiary i wzajemne położenie obiektów, naukowcy stworzyli trójwymiarowe modele tych śladów. Porównali je z innymi znanymi śladami, pozostawionymi przez ludzi. Biorąc pod uwagę ich kształt, sposób rozmieszczenia i układ doszli do wniosku, że zostały one wykonane za pomocą ludzkich dłoni, celowo i w sposób zorganizowany.
Ponieważ badane symbole nie przedstawiają konkretnych obiektów – trudno zrozumieć ich znaczenie i sens powstania.