Słowacja przywraca tymczasowo kontrole graniczne

0
182
Fot. Hungary Today
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Słowacja przywróciła od dziś możliwość prowadzenia kontroli na granicach lądowych z Polską, Austrią, Czechami i Węgrami, a także w portach lotniczych. Decyzja będzie obowiązywać do 8 czerwca. Ewentualne kontrole mają ograniczyć ryzyko zakłócenia porządku publicznego podczas odbywających się w kraju wydarzeń o charakterze międzynarodowym. Jak podają słowackie media, na przejściach granicznych nie dochodzi na razie do żadnych utrudnień.

Polsko-słowacką granicę można od dziś przekraczać tylko w wyznaczonych punktach. Jest to: 18 drogowych i 3 kolejowe przejścia graniczne. Przekraczanie granicy w innych punktach jest dozwolone tylko w przypadku służb ratowniczych i osób pracujących na polach lub lasach w promieniu pięciu kilometrów od granicy.

Dowódca słowackiej policji Štefan Hamran przekazał, że kontrole będą podejmowane na polecenie sztabu operacyjnego. Ten ma wydawać decyzje na podstawie oceny aktualnej sytuacji. Szef policji zapowiedział, że kontrole będą odczuwalne w minimalnym stopniu.
Słowackie władze zdecydowały o przywróceniu kontroli granicznych między innymi w związku z rozpoczynającą się w poniedziałek konferencją Globsec i wizytą prezydenta Francji. MSW uzasadnia kontrole również odbywającym się na początku czerwca zlotem klubu motocyklowego Hells Angels. W trakcie obowiązywania kontroli granicznych odbędzie się też szczyt z udziałem prezydentów Bukaresztańskiej Dziewiątki, którą tworzą państwa wschodniego skrzydła NATO.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!