Włochy: wszczęto postępowanie w sprawie chatbota ChatGPT

0
Fot. Endgadget
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Włoski urząd zajmujący się ochroną danych osobowych, Garante, tymczasowo zakazał używania chatbota ChatGPT i wszczął postępowanie w sprawie podejrzenia naruszenia zasad, dotyczących zbierania danych osobowych przez aplikację korzystającą ze sztucznej inteligencji.

Agencja twierdzi, że urządzenie nie sprawdzało wieku użytkowników, którzy powinni mieć ukończone 13 lat. Zdaniem włoskich władz, ChatGPT nie ma “jakiejkolwiek uzasadniającej podstawy prawnej, pozwalającej na masowe gromadzenie i przechowywanie danych osobowych w celu doskonalenia chatbota”. 

Firma Open AI ma 20 dni na odpowiedź i zaproponowanie środków naprawczych lub może narazić się na karę wynoszącą do 4 procent swojego światowego obrotu. ChatGPT już po wydaniu komunikatu nadal odpowiadał na pytania zadawane przez Włochów. 
Włochy są pierwszym zachodnim krajem, który podjął działania przeciwko ChatGPT. Chatbot jest również niedostępny między innymi w Chinach, Iranie i Rosji.

Jednym z założycieli OpenAI jest Elon Musk. Od 2018 roku nie zasiada w jej zarządzie, ale wciąż przekazuje organizacji środki. Od 2019 roku w firmę inwestuje Microsoft.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!