Francja: prezydent przedstawił plan oszczędzania wody

0
Fot. Sebastien Nogier/REUTERS
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Francuski prezydent Francji Emmanuel Macron przedstawił plan oszczędzania wody, w odpowiedzi na narastający problem z suszami w kraju. W ciągu minionego roku we Francji do skrajnego niedoboru wody doszło zarówno latem jak i zimą. Przyszłe miesiące mają być jeszcze gorsze.

Francuski plan oszczędzania wody jest wzorowany na programie oszczędzania energii, który obowiązywał minionej zimy. „Tak jak zrobiliśmy to z energią, do lata poprosimy każdy sektor o plan ograniczenia zużycia wody. Dotyczy to energetyki, przemysłu, turystyki, rozrywki i rolnictwa” – oświadczył francuski prezydent. „Celem jest zaoszczędzenie do 2030 roku 10 procent wody we wszystkich sektorach” – stwierdził Emmanuel Macron. 

Rządowy plan przewiduje też inwestycje w mechanizmy odzyskiwania deszczówki, ograniczenie zużycia wody w elektrowniach jądrowych i przy uprawach rolnych oraz zwiększenie ponownego wykorzystania ścieków. Planowane są też kampanie informacyjne.

Według ostatnich pomiarów z początku marca w około 80 procent punktów obserwacyjnych we Francji odnotowano niski lub bardzo niski stan wód gruntowych. To oznacza, że latem władze będą musiały wprowadzić jeszcze większe ograniczenia w zużyciu wody niż w ubiegłym roku, aby uniknąć niedoboru i kryzysu, szczególnie w rolnictwie. 

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!