Francuskie Cezary rozdane, gala była dedykowana Ukrainie

0
234
Fot. Instagram: academiedescesar
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

W Paryżu rozdano Cezary – czyli nagrody francuskiej Akademii Sztuk i Techniki Filmowej. Polski kandydat do statuetki – film „IO” Jerzego Skolimowskiego – nie znalazł się na liście laureatów. Ceremonia była dedykowana Ukrainie, która rok temu padła ofiarą rosyjskiej napaści.  
Triumfatorem wieczoru okazał się thriller “La nuit du douze” Dominika Molla, opowiadający o policyjnym śledztwie w sprawie zabójstwa młodej dziewczyny. Francusko-belgijski film otrzymała aż 6 statuetek, między innymi w kategorii “najlepszy film roku”. 

Film “IO” Jerzego Skolimowskiego przegrał walkę o Cezara dla najlepszego filmu zagranicznego z hiszpańskim dramatem „As bestas”. 

Honorową statuetkę za całokształt twórczości odebrał amerykański reżyser David Fincher. Wręczył mu ją Brad Pitt, który niespodziewanie pojawił się na cezarowej gali.

Przed rozpoczęciem wieczoru wyemitowano nagranie, w którym aktorka Juliette Binoche dedykowała galę Ukrainie. “Wołodymyr Zełenski był kiedyś aktorem. Stał się, wraz ze swoim otoczeniem, uosobieniem odwagi, podobnie jak mężczyźni, kobiety i dzieci, którzy cierpią z powodu horroru wojny, licząc na to, że zakończy się ona niebawem” – powiedziała aktorka. 

O Ukrainie wspomniał też zdobywca statuetki za najlepszą reżyserię za film „L’innocent” Louis Garrel. “Myślę dziś o Ukrainie, która od roku przeżywa tragedię z powodu tej szalonej i zbrodniczej wojny. Przesyłamy Wam wyrazy przyjaźni” – powiedział reżyser. 

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!