Prezydent Francji E.Macron: Francja pomoże Ukrainie odnieść zwycięstwo w walce z rosyjską inwazją

0
Fot. ABC News

Prezydent Emmanuel Macron zadeklarował w Paryżu przed spotkaniem z prezydentem Ukrainy i kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem, że Francja pomoże Ukrainie odnieść zwycięstwo w walce z rosyjską inwazją i będzie kontynuowała starania na rzecz dostarczenia Ukrainie broni.

“Francja jest zdecydowana pomóc Ukrainie w zwycięstwie i przywróceniu jej uzasadnionych praw” – powiedział Emmanuel Macron przed kolacją z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim i kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem. 

Dodał, że Paryż “kontynuuje wysiłki” w celu dostarczenia broni do Kijowa. “Nie można było pozwolić Rosji wygrać tej wojny”- powiedział Emmanuel Macron.

Prezydent Wołodymyr Zełenski zaapelował ponownie do państw europejskich o dostarczenie jego krajowi samolotów i ciężkiego uzbrojenia “najszybciej jak to możliwe”. Jak mówił, takie dostawy są kluczowe dla obrony przez rosyjską inwazją.

“.Im szybciej Ukraina dostanie ciężką broń dalekiego zasięgu, im szybciej nasi piloci dostaną samoloty, tym szybciej ta rosyjska agresja się skończy i będziemy mogli wrócić do pokoju w Europie”- powiedział Wołodymyr Zełenski. 

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz powiedział, że Europa i Stany Zjednoczone “będą wspierać Ukrainę w jej wojnie z Rosją tak długo, jak to będzie konieczne. Dodał, że jedzie jutro do Brukseli z jasnym przekazem: Ukraina należy do rodziny europejskiej”. 

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski został powitany przez prezydenta Francji Emmanuela Macrona i kanclarza Niemiec Olafa Scholza w Pałacu Elizejskim. Politycy po wspólnej konferencji prasowej, spotkają się na roboczej kolacji. 

Wołodymyr Zełenski przyleciał do Paryża prosto z Londynu, gdzie spotkał się z premierem Wielkiej Brytanii Rishim Sunakiem i wygłosił przemówienie w parlamencie. Został też przyjęty przez króla Karola III. W czwartek spodziewana jest jego wizyta w Brukseli.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!