Niemcy: rząd federalny zgodził się na wysłanie Ukrainie 178 Leopardów

0
161
Fot. dw.com
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Federalna Rada Bezpieczeństwa przy rządzie Olafa Scholza dała zielone światło na przekazanie Kijowowi 178 czołgów Leopard 1 – poinformował tygodnik “Der Spiegel”. Pierwsze wozy bojowe Leopard mają trafić na Ukrainę latem, większość z nich zostanie wysłana w przyszłym roku.

Rząd federalny wydał zgodę na przekazanie władzom w Kijowie starszych czołgów Leopard 1 w zeszłym tygodniu. Nie było jednak jeszcze wiadomo, ile takich pojazdów trafi na Ukrainę, co zachęciło media do snucia spekulacji. Zakładano, że Berlin wyśle 88 wozów z zasobów koncernu zbrojeniowego Rheinmetall.

Teraz się okazuje, że firma Flensburger Fahrzeugbau Gesellschaft jest w stanie dostarczyć 90 dodatkowych Leopardów 1. Większość z nich musi jednak zostać doprowadzona do sprawności i trafi na Ukrainę dopiero w 2024 roku. Oba koncerny zastrzegają, że niektóre mogą też zostać wykorzystane w celu produkcji części zapasowych i ostatecznie liczba wysłanych czołgów może być mniejsza.

Według ekspertów, istotnym problemem w przypadku Leopardów 1 pozostaje zaopatrzenie w amunicję. Próby jej pozyskania z innych krajów kończyły się w przeszłości często niepowodzeniem. Niektóre modele zostały jednak już zmodernizowane i wyposażone w komputery balistyczne, zapożyczone z Leopardów 2. Te wozy mogą trafić na Ukrainę latem bieżącego roku. 

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!