Francja i Włochy finalizują plan dostaw systemów przeciwlotniczych dla Ukrainy

0
123
Fot. Agenzia Nova
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Francja i Włochy finalizują plan dostaw systemów przeciwlotniczych dla Ukrainy – informują francuskie media. Oba kraje prowadzą rozmowy w tej sprawie od grudnia. Na Ukrainę mają trafić baterie rakiet ziemia-powietrze Mamba, opracowane wspólnie przez Francję i Włochy.

 Media informują, że francuski minister obrony Sebastien Lecornu spotkał się dziś w Rzymie ze swoim włoskim odpowiednikiem Guido Crosettim, aby przyspieszyć prace nad wysyłką systemów Mamba dla Ukrainy i omówić z nim ostatnie szczegóły. Źródła we francuskiej dyplomacji wskazują, że Paryż i Rzym mają wkrótce oficjalnie poinformować o przekazaniu sprzętu.

Mamba to nowoczesny system będący odpowiednikiem amerykańskich Patriotów. Eksperci podkreślają, że jest to jedyny sprzęt europejskiej produkcji, który jest w stanie zwalczać pociski balistyczne. Obecnie Francja dysponuje ośmioma takimi systemami, a Włochy – sześcioma. Na razie nie wiadomo, ile baterii zostanie przekazanych Kijowowi. Ponadto Ukraina ma też otrzymać od Francji kolejne systemy obrony powietrznej Crotale. 

Paryż nie podjął natomiast decyzji w sprawie dostaw czołgów Leclerc. Francuskie władze nadal badają sprawę, i podkreślają, że Kijów prosi przede wszsytkim o systemy antyrakietowe, a nie o czołgi. 

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!