Węgry: kolejne pół roku stanu zagrożenia

0
96
Węgry
Fot. Schengen Visa
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Po raz kolejny węgierski rząd przedłuży o kolejne pół roku stan zagrożenia obowiązujący na terenie całego kraju. Tym razem nie chodzi o zagrożenie wojną, ale nielegalną imigrację.

Kolejne wydłużenie obowiązującego na terenie Węgier stanu zagrożenia ma obowiązywać od 6 marca do 7 września. Rząd Viktora Orbána przygotował już projekt dekretu, który niebawem ma zostać ogłoszony. Tym razem okolicznością do przedłużenia stanu zagrożenia jest przemieszczanie się migrantów na teranie całego kraju. Węgry znajdują się na tak zwanym bałkańskim szlaku migracyjnym. Przesłanki uzasadniające przedłużenie stanu zagrożenia zostały przekazane premierowi przez szefa policji i kierownictwo urzędu do spraw imigracji. 
Stan zagrożenia jest obecnie jednym z trzech stanów nadzwyczajnych opisanych w węgierskiej ustawie zasadniczej- obok stanu wojennego i wyjątkowego. Pozwala ograniczyć niektóre wolności obywatelskie, a także w niektórych dziedzinach rządzić gabinetowi Viktora Orbána poprzez dekrety.

Po raz pierwszy wprowadzono go w 2020 roku – do tej pory obowiązuje w sposób ciągły. Zmieniają się jedynie powody- na początku była to epidemia koronawirusa, a potem wojna na Ukrainie.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!