Niemiecki koncern Rheinmetall: moglibyśmy przekazać Ukrainie 139 Leopardów

0
90
Fot. NASDAQ
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Niemiecki koncern zbrojeniowy Rheinmetall jest w stanie dostarczyć Ukrainie w sumie 139 czołgów Leopard typu 1 i 2. Producent z Düsseldorfu zastrzegł jednak, że niektóre z nich musiałyby najpierw zostać przywrócone do używalności, co może potrwać kilkanaście miesięcy. Dziś szef niemieckiego MON Boris Pistorius powiedział, że decyzja w sprawie Leopardów może zapaść lada dzień.

Obecnie koncern Rheinmetall przygotowuje 22 Leopardy 2A4, które zimą mogłyby zostać bezpośrednio przekazane Ukrainie. “Remont konserwacyjny tych czołgów zajmie niespełna rok” – poinformował jeden z rzeczników nadreńskiej firmy. 

Nieco wcześniej szef zarządu koncernu Rheinmetall powiedział tygodnikowi “Stern”, że szybsza finalizacja renowacji tych pojazdów jest mało prawdopodobna. “Niektóre z nich stały ponad 10 lat z otwartym włazem, a wewnątrz są porośnięte pleśnią – przyznał Armin Papperger.

Lepiej przebiega remont 29 czołgów Leopard 2, które mają trafić do państw wschodniej flanki NATO w ramach tak zwanej “wymiany okrężnej”. Najpóźniej wiosną mają zostać przywrócone do używalności. Już w kwietniu zeszłego roku firma Rheinmetall złożyła wniosek do rządu Olafa Scholza o dostawę 88 czołgów Leopard 1A5, który do dziś nie został rozpatrzony. W sumie chodzi więc o 139 wozów. 

Decyzja w sprawie Leopardów jeszcze nie zapadła. Dziś nowy szef MON Boris Pistorius powiedział, że partnerzy posiadający te czołgi mogą już rozpocząć szkolenia ukraińskich żołnierzy z ich obsługi. Do tej pory Berlin nie zezwolił ani na wysłanie Leopardów z własnych zasobów, ani na ich eksport z innych krajów. Polski rząd wysłał do Berlina wniosek o udzielenie zgody, podkreślając jednocześnie, że przekaże Ukrainie czołgi bez względu na stanowisko Niemiec.

Zdaniem Borisa Pistoriusa ostatnie słowo w tej sprawie ma kanclerz Olaf Scholz. Media przewidują, że jutro rano w Bundestagu ogłosi swoją decyzję.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!