Finlandia udzieli Ukrainie kolejnej pomocy wojskowej

0
108
Fot. kokkola.fi
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Finlandia ogłosiła, wart 400 milionów euro, pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy. Pakiet obejmuje ciężką artylerię oraz amunicję do niej. Nie zakłada natomiast przekazania czołgów Leopard. To już 12. pakiet pomocowy Finlandii dla Ukrainy, największy z dotychczasowych. Poprzednie miały łączną wartość 190 mln euro.

Fińskie ministerstwo obrony oświadczyło, że podpisze ze Szwecją tak zwane “oświadczenie woli” w sprawie wsparcia dla Ukrainy, które ma upewnić strony, że pomoc “nie zagrozi obronie narodowej obu krajów”. “Finlandia dostarcza sprzęt obronny na Ukrainę, a Szwecja wyraża gotowość do wsparcia Finlandii w razie potrzeby” – czytamy w oświadczeniu.

Wczoraj Szwecja zobowiązała się wysłać Ukrainie swój system artyleryjski Archer, nowoczesną mobilną haubicę, oraz pojazdy opancerzone i rakiety przeciwpancerne.

Dzisiaj w amerykańskiej bazie wojskowej w niemieckim Ramstein odbędzie się narada grupy około 50 krajów dozbrajających Ukrainę. Przedstawiciele państw będą rozmawiać o zwiększeniu dostaw broni, w tym czołgów. W ostatnich dniach zarówno ze strony NATO jak i Unii Europejskiej na władze w Berlinie wywierana była presja, by zmieniły zgodziły się na przekazywanie czołgów Leopard napadniętemu krajowi. “Mamy nadzieję, że ta decyzja (o dostarczeniu Leopardów) stanie się ciałem, a Finlandia jest zdecydowanie gotowa odegrać swoją rolę w tym wsparciu” – zapewnił kilka dni temu minister spraw zagranicznych Finlandii Pekka Haavisto.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!